(imdb: 4.1 ) 1990'lı yılların başında Balkanlarda Bosna Savaşı sürerken, Sırbistan için savaşan asker Danijel, esir kampında tutulan ve savaştan da önce tanıdığı Bosnalı Ajla ile yeniden karşılaşır. Farklı etnik kökenlerden gelen ve aslında düşman olması gereken bu iki insan, geçmişten gelen duyguları ile içinde yaşadıkları zorunlu savaş koşulları arasında kalırlar. Bir zamanlar birbirleri için çok değerli olan bu iki insanın hislerini, savaşın zalimliği köreltmiştir... Hollywood'un en seksi starlarından Angelina Jolie'nin henüz daha proje aşamasındayken çok konuşulan filmi, bir savaş dramı. Filmin senaristliğini de üstlenen Jolie kamera arkası için oldukça iddialı. Amerika'da 23 Aralık'ta gösterime giren yapım, ülkemizde de 'merakla beklenenler' kategorisinde yer alıyor... İyi seyirler filmifullizle.org

5 sene önce eklendi.

2011 Filmleri, Dram, Romantik, Savaş, Türkçe Dublaj, Yabancı Filmler

, , , , , ,

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlarınızda filmin konusuyla ilgili detay vermek istediğinizde spoiler etiketinin içine alınız. Örnek: [spoiler]Katil Edward'ın sevgilisi Lisa[/spoiler]

Bu film için 40 yorum var. Siz de görüşlerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.

 • Durup dururken yaşama ve aşka sıkılmış bir bomba ile yapılan giriş sahnesi aslında herşeyi özetliyor.( Yani aslında hiç bir sebep yokken sırf katletmek için savaş başlıyor.)

  Askerler tanıdığı bir kentte tanıdığı insanlara saldırırken kendilerinden ve insanlardan o kadar emin ki.( yani aslında birlikte yaşadıkları insanlara iki yüzlülük yaptılar, onların masum olduklarından da emindiler.)

  Hiç bir reklem ve pazarlama kaygısı güdülmeden tüm gerçekliği ile yapılmış ve olayların arkasındaki basit ve bencil düşünceleri ortaya çıkaracak bir film. Bu tür filmler büyük kadro, yüksek bütce, analiz gerektirdiğinden ve çekilmesi zor filmlerden olduğundan dolayı kendi alanında başarılı bir film olmuş. Dram yaşayan insanların ve olayların bir nebze olsun sesi analizi ve bir yaşama indirgenmiş bir kurgusu olmuş.

  Aslında Avrupalılar bu tür cesur yapımlara ödül veriyor ama olaylar Avrupanın merkezinde olduğu için ve bu olaylara kayıtsız kaldıkları için hiç bir şey yapamıyorlar.

 • Sevgili Nur, bu filmde zulmün sadece “Z” harfi sergileniyor. Orada yapılan zulüm filmin yüzkatı. Bugün yıl 2014 ve hala köylerinde öldürülen işkence edilen insanlar,tıkıştırıldıkları okullarda toplu tecavüze uğramış gözleri önünde evlatları katledilmiş kadınlar köylerine geri dönemiyorlar ve şehirlerde kimse onlara ev vermiyor. O günlerden bahsetmek istedilermi, hala sırplar onları “Bana ne” deyip, iteleyip kakalıyor. Çoğu kadın intihar etmek istiyor. O iklimde evsizliği bir düşünün. O insanlar hala bizlerin yardımına muhtaç.Şu an Bosna-Kosova’da müslüman türklerin ve müslümanların sayısı ne kadar bilmiyorum, lütfen bilen yazsın. Büyük ihtimalle çoğu daha emniyetli bölgelerine Yugoslavya’nın göçmüştür.

 • Yine Bosna-Kosova iç savaşını konu alan Dennis Quaid’ın başrolünü oynadığı amerikan filmindeki konu içeriğinde amerikan özel timleri (ajan gibi esas kimlikleri gizlenmiş ve ahlaki duygulardan yoksun özel askeri eğitim almış askerlerden oluşan gizli timler) sırplarla birlikte müslümanlara karşı savaşıyor. Lütfen o filmi de izleyin. Bu arada Avrupa işine geldiği için soykırıma savaşın sonuna kadar sessiz kaldı ve kendi ahlaki idealleri olduğunu kanıtlayabilmek için Bosna-Kosova bölgesi yeterince ( onların silah satışıyla da) müslümanlardan ve müslüman türklerden temizlendikten sonra görünüşü kurtarmak için sırp generali Milosoviç’i savaş suçlusu ilan edip, yargıladı.O yıllarda Almanya bir tane bile müslüman ilticacı almadı. İlticacı olarak kesilenleri değil, onları kesen Sırpları kabul etti. Sırplara hükümetleri 5 bin Mark karşılığı Bosna-Kosova(ikametgah gösteriliyor)kimliği verdi, Almanlar da bunlara severek kucak açtı.O yıllarda türkler orda kesilirken, işkenceye uğrarken kılları kıpırdamadığı gibi durumdan çokta memnun oldular.

 • bence izlenmeli güzel bir film teşekkürler bilgin

 • Filmi beğendim.Angelina iyi iş çıkarmış.

 • srebrenica katliyamının 11 yılında anma töreninde trt bir boşnak kadına mikrofon uzattı kadın şöyle dedi; bizi adımız ayşe-fatma ahmet-mehmet olduğu için katlettiler.Başka biri 30 lu yaşlarda biz gece kulübünde eğlenir içki içer dans eder ayrılırkende birbirimize ALLAHA emanet ol diye ayrılırdık, yani demek istedikleri yaşantıda onlardan farkımız yoktu.
  BOSNA bizler için çok büyük bir ibret olması lazım şu an bizde öyle olduk müslümanlık sadece kimliğimiz yaşantımız değil,2001 11 eylülde abd başkanı haçlı seferini başlattı bütün dünyaya açıkca ilan etti sıra bize geliyor ama biz hazırlıksızız.

 • filmi 15 dk ancak izleyebildim,dayanamadım.

 • Cesur bir film. Bolca şükrettim seyrederken .Farkedemediğim kadar zengin olduğumu anladım.Filmin taraflı yanları var elbette ancak müslümanların çektiği bu zulmü hangi müslüman dillendirdi bu güne kadar .Yeşilçam nerede? iran sinaması nerede? nerede müslüman sinemaları .Kendi dindaşlarımızın acılarına ortak olamadığımğz gibi kimseyede anlatamıyoruz .Hepsi bi yana Anjelina nın cesareti kutlanmalı oturup koltuklarımıza galesizce eleştireceğimize ;bizim yapamadığımızı yaptığı için alkışlamalıyız.

 • filmde müslümanlara yapılan büyük bir hakaret var hiçbir müslüman böyle açık saçık şeyler izlemez

 • güzelll

 • Filim konusu falan çok güzel ama biraz daha duygu yüklü olsaymış daha güzel olurdu yinede izlenmeye değier

 • güzel sayılır.izlenebilir

 • kesinlikle izlenmeli…

 • ben pek begenmedim..yine de tesekkürler bilgin.

 • beğenmedim filmi izlemeden önce farklı olur gerçekten yapılan zulüm tam anlamıyla anlatılır diye düşünmüştüm ama yanılmışım…savaşın başlama sebebinin sırpların onca yaptıkları akıl almaz zulmün müslümanların önce sırpları öldürüp onların topraklarına sahip olup sırpların ikinci planda kalmasına bağlamış. tabi ne yapsın sırplar mecbur kalmış bu savaşa. angelina filmi aşkla dramatikleştirmiş ama istenilen mesajı da vermiş gerçekten çok yazık kendilerini bu şekilde aklamaya çalışıyorlar galiba….

 • 90’lı yıllarda 50.000 Bosnalı kadın, Sırplar tarafından tecavüze uğradı. Filmde Bosnalı kadınları ve Müslümanlar’ı küçük düşürücü bir şey kesinlikle yok. Tam tersine, Sırplar’ın nasıl da eli kanlı ve acımasızca bir soykırım gerçekleştirdiğini Birleşmiş Milletler ve ABD’nin bu zulme ve insanlık ayıbına sessiz kalışını, gayet güzel işlemiştir.

  Bosna’da, 50.000 kadın Sırplar tarafından tecavüze uğramışsa ve bu bir filmde ilk defa tün çıplaklığıyla gözler önüne seriliyorsa, bu, Müslümanlar’ı küçük düşürmek anlamına gelmez.

  Ayrıca hiçbir film, ahlak bozma özelliğine sahip değildir. Sinema da dahil, tüm sanat eserleri içerisinden, sadece çıplak sahnelere göz önünde bulun durarak, sırf bu yüzden ahlakı bozulacak insanlara yazıklar olsun.

  Biraz da kadınların uğradığı bu zulmün,tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmesini takdir etmek lazım. Bugün hangi filmde bir Birleşmiş Milletler eleştirisi yapmıştır? Birleşmiş Milletler, yıllarca bu zulme sessiz kaldı. Tecavüze uğrayarak hamile kalan kadınlar ile, bir milliyet,bilinçli olarak genetik değişime uğratıldı ve başkalaştırıldı.
  Tüm bu önemli şeylere değinirken film, siz birkaç kadın poposu gördünüz diye, “Ahlakımıza aykırı ve bu yüzden sinirlerim bozuldu” diyorsanız, yazıklar olsun. Ahlakı sağlam olmayanlar ya da ahlakı sallantıda olanlar izlemesin !

 • güzel flimdi

 • arkadaşlar bu gerçek bi senaryo.ve bu gerçekler karşısındA SADECE DUA İLE AĞLADIM.keşke elimizden bişey gelse duadan başka.bosna hersek filistin burma ve bi çok müslüman devlet bu katlimamların ortasında.rabbim yardımcıları olsun.

 • sirp köpeklernin gercek yüzünü gösteren film

 • güzel

 • yalın savaşta aşkta nefrette acıda yalın ve sert.bu konu bosna savaşı soykırım ilk kez işleniyor sinemada ve bunun angelina jolie’nin ilk yöntmenliği olduğunu düşünürsek gayet iyi iş çıkarmış.izlenmeli fekat depresyona meğilli olmadığınız bir döneminizde.10/8

 • öncelikle filmi seyrederken insanlıgınızdan utanacaksınız çocukların öldürüldügü kadınların tecavüz edildigi ismi gibi sadece kan var keşke bu güzel dünyayı kadınlar yönetseydi silahların bombaların ve kanın olmadıgı bi dünya erkekler olmasa idi yaşanılası bi dünya olurdu……

 • üzücü… çok hemde .. savaş berbat… kötü.. daha kötüsü de dünya üzerinde savaş olmadan geçen tek bir saniyenin bile olmaması…

 • coooooooookkkkkkk super bir flim

 • Bu filme düzgün bir yorum yapabilmek isterdim fakat içimdeki öfke bunu bastırdı.Paylaşım için teşekkürler..

 • güzel filimdi izlenir

 • Dolu dolu bir film izledim… Bu filmi izlerken müslümanlığa çok vurgu yapıldığı göreceksiniz , fakan savaşın din ayrımı yoktur her hangi bir savaşta ırz , namus , şeref bunlar hiçe sayılır… Sahnelere gelince tamda olması gerektiği gibi olduğu gibi gerçekçiydi…

  Film kesinlikle izlenmeli

 • İşde bu yine bir harika Jolie’den

 • fena degil

 • zemheri kardeş alt yazı film istiyorsun ne alaka ingilizce öğrenmek istiyorsan başka bi yöntem bul biz hazır alt yazılıların dublajını bekliyoruz eziyet oluyo ne izlediğimizden bişe anlamıyoruz zevk için film izlemek istiyoruz…

 • bilgin güzel filmler yüklemişsin tam benlik teşekkür ederim 🙂

 • bilgin sitedeki filmlerin bazıları silindimi

 • Film icerik olarak cok gercekci, ancak filmde bizim kültürümüze aykiri cok sahne oldugundan pek tavsiye etmiyorum. Keske o Sahneleri degsik bir formatda cekmeyi deneselerdi. Belki ozaman bütün topluma izletile bilcek bir film olurdu.

  Görütü: Kaliteli Seslendirme: Cok Mükembel degilsede iyi bir seslendirme olmus.
  Yüklemede Egmegi gecen arkadaslara tesekkür ederiz.

 • izlenir

 • Müslümanım; o yüzden onlara diil, müslümanlara kızıyorum .çünkü bu film bana göre; bi müslümanla ve sırp ile ilgili diğil. genel olarak müslümanlara yapılan bi küçümseme. neyse blgin teşekkür.sinirden ne yazacamı bilemedim.

 • izlenmesi gereken bir film emeği geçenlere teşekkürler.yapılan katliamları tüm iç yüzüyle anlatmış…

 • lütfen alt yazılı filmler ekleyelim birazzzzzz.

 • bilgin son yüklenen filmlere ne oldu en son fetih yüklenmiş gibi görünüyor fakat ondan sonra birsürü film eklenmişti ne oldu onlara ?

  • @diacovery Silindi filmler tekrar yüklenecek.