İMDB: 8.4 ( 1 Oscar adaylığı. 37 farklı ödül ve 36 adaylık. ) !f 2013’te gösterilen Öldürme Eylemi’nde 1960’larda Endonezya’da yüzbinlerce insanı öldüren katillerle bizi çok yakından tanıştıran Joshua Oppenheimer, Sessizliğin Bakışı’nda ise bizi o günlerde abisini kaybetmiş Adi ile tanıştırıyor. Ağabeyinin ölümünün detaylarını Öldürme Eylemi’nin çekimleri sırasında öğrenen Adi, bugün hâlâ iktidarda olan katillerle yüzleşmeye karar veriyor. Kuşkusuz çok cesur bir karar bu. Bazı sorular nasıl sorulur ki? Ama bir o kadar da sessiz bir onur var Adi’nin yüzleşmelerinde. Amacı suçlamak değil, anlamak. Adi, söze gelmeyecek kadar korkunç bir travmaya bir kapanış cümlesi arayan, kolektif bir kabusun özrünün ve dolayısıyla şifasının peşine düşmüş bir savaşçı. İyi seyirler filmifullizle.org

2 sene önce eklendi.

2014, Belgesel, imdb 7+, Türkçe Altyazılı, Yabancı

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlarınızda filmin konusuyla ilgili detay vermek istediğinizde spoiler etiketinin içine alınız. Örnek: [spoiler]Katil Edward'ın sevgilisi Lisa[/spoiler]

Bu film için 25 yorum var. Siz de görüşlerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.

 • çeviriyi yapan arkadaş koca bir şaka. asgari bir ciddiyet göstermezsen kendi emeğine yazık ediyorsun. o parantez içleri, o arada yazanlar vs… başkası adına utanmanın zirvesini yaşattın bana.

 • Filmde askeri ihtilal sonrası yapılanlar kurgulanmış öncesi yok. İnsanlar propaganda silahıyla beyinleri yıkanmış sürü psikolojisiyle canavarlaşmışlar. Yalancı sahtekar kifayetsiz ihtiraslı politikacılar her şeyi sömürmekten çekinmiyorlar. Olayların arkasında amerikalıların olduğunu itiraf ediyor bir yerde katill. Kuzey Kore de kendi rejimlerine komünist diyen bir devlet var ne farkı var faşist endonazyadan.Dünyanın bir dönem içinden geçtiği karanlık zamanlar almanyada hitler rusyada lenin çinde mao kamboçyada polpot ispanya v.s. katillerin ideolojileri dünya görüşleri farklı görünsede zihni alt yapıları ortak yok etmek yok saymak yaşatmamak hayat hakkı tanımamak. Günümüz dünyasında farklı ideolojiler gibi görünsede faşist zihniyet yeniden hortlamış gözüküyor amerikada rusyada çinde. Ülkemizde de var bu tarz zihniyeti bozuk kinden kandan nefretden intikamdan beslenen politikacılar uyanık olalım gaza gelmeyelim 7/24 propaganda silahları medyalarıyla insanların beyinlerini yıkıyorlar. Kendi şahsi çıkarları için halkı birbirine düşürmekten kavga ettirmekden çekinmiyorlar Allah fırsat vermesin bu kafadaki Allahdan korkmaz kuldan utanmaz siyasetçi politikacı arsızlara.

 • Başını ızledım. Devam edemedım. Insanların ne kadar acımasız oldugu, katıllerın olayları gulerek anlattıgı,
  Insan ırkının canlıların en kötüsü oldugu, bunu ızlıyerek hala ırkcı olanların yasadıgı bu dunya korkunc bır yer.

 • Belgeseli izlerken sadece aklı ve vicdanı duygularını kullanabilen bir insan olarak ele aldım yaşananları. Bu vahşet değilde nedir? Belgeselde ki cinayetleri ağızlarının suyunu akıtarak anlatan caniler, namaz vakti geldi diyerek kaçmaya çalıştılar yine dini kullandılar. Sıkıştıklarında geçmişte kaldı sorgulama sorgularsan başına bela açılır dediler, sorgulayan bir zihniyet hep tehlike olmuştur bu tür insanlar için. Başka bir konu, İnsan kanı içmeyi Allah mı emretti de bağımlı oldunuz kana? Bu şekilde düşünen insanlar aramızda yaşamaya devam ediyor ve yaptıklarından zerre kadar pişman değiller, işte asıl sorunda bu; onlar cennetlik olduklarını düşünüyorlar. Hakkın adaleti bu sapkınlara gerçeği gösterdiğinde onlar için çok geç olacaktır.

 • Bana Maraş katliamını hatırlattı. Maraş katliamı ile ilgili bir kapanış cümlesi, bir özür ve şifa gerekmiyor mu? Bu film bizi anlatıyor izleyin.

 • İnsanoğlu’nun ne kadar acımasız bir yok edici, hayvanların en tehlikelisi olduğunu ilk ağızdan dinleyebileceğiniz bize kendi yüzümüzü gösteren bir başyapıt.

 • Çeviri hatalı ve senkronizasyon sorunu var, bir yıldır bekliyordum filmi ama izleyemedim Bilgin.

 • film güzel de çeviriyi yapan kişi izleyenlere aptal muamelesi yapıp herşeyi açıklamak zorunda hissetmesi sinir bozucu

 • Midesi bulanmadan bitirebilen var mi bilmiyorum? Bizim “12 Eylul” darbesi ve sonrasinda yasananlardan pek farkli degil. Ha 5.kattan asagi atmissin, ha nehire!…Neyse, Bu filmdeki katilleri daha iyi cozmek icin mutlaka “Experimenter” filminin izlenmesi gerektigine inaniyorum.

 • Ben mi yanlıș filmi izliyorum anlamadım part 1 bitti ve filmin 35 dakikasından hiçbir şey anlamadım çünkü anlatılan bir şey yoktu.umarım diğer partlar güzeldir.Bu arada güzel çevrilmiş.Bilgi verilmesi de ayrı bir güzel olmuş.yoksa hiçbir şey anlamazdım.bu arada admin bey filmin kalitesini nereden ayarlıyoruz?(mobil)

 • Gök börü köri soslu tavuk. bunları teker teker önemli bir meziyetmiş gibi saymana gerek yokki .Hindi beyinli asker. Dünya sizin beyninize sahip insanlar yüzünden yaşanmaz bir hal alıyor.Dökülen her kanın altında senin beyninin yapısına sahip (Hindi beyin) İnsanların imzası var.Bir ideoloji dahi olmayan insani bir yönü bulunmayan saçma sapan ama bir o kadarda tehlikeli hayal dünyanız şu anda dahi her yerde kan dökmeye devam ediyor. Dünyanın her yerinde yaşayan insanlar bir şekilde bundan etkileniyor. Ne farkınız var mussoliniden ne farkınız var hitlerden veya daha güncel iş-itlerden. Afyonlanmış bir beyin ve yok etmeye programlı eller. Amaç ne?? Ya benim ırkımdan değil ya benim dinimden değil yada benim gibi düşünmüyor. Hangisi mantıklı?? Bir tane tatmin edici mantıksal açıklama yok yapılamaz.Sizlerden ve sizin gibilerden dünya temizlenmedikçede ne insanlara,ne hayvanlara nede doğaya hayat var bu dünyada. Siz olmazsanız dünya yaşanılır olur.

 • ben hala ırkçı turancı Türkçüyüm

 • Sinemanın ne kadar evrensel bir dil olduğunu kanıtlayan bir başyapıt. Harika

 • Mükemmel bir belgesel..Katillerin,nasıl savunma ve psikolojiye sokulduklarının açık örneği…

 • @kara hahaha

 • ben izlerken duygulandım katiller in birde dans etmediği kalmış ne olacak adamlar insan kanı içerek hayvanlaşmış en üzüldüğüm şey herzaman olduğu gibi müslümanlığı kullanarak katliam yapmaları bu masum ve güzel dini bu şekilde lanse edenlerin allah belasını versin ettikleri allahın izniyle yanlarına kar kalmaz inşallah

 • mükemmel bir belgesel
  insanlar yaptıklarının hala bir cinayet olduğunu kabul etmemesi pişman olmamamaları hayret verici ve cinayetleriyle övümesi Bu ne biçim gaddarlık Allah ım yaa birde Müslümanım diye geçiniyorlar

 • Belgesel tadında olan bir yapıta neden bu yorumlar ? Bence izlenebilir.

 • Tanju arkadaşıma katılıyorum kesinlikle borgmanı izlemeniz lazım. KAPKARA özellikle diyorum ki kardeşim bu belgeseli beğendiysen borgmanı kesinlikle izle pişman olmazsın

 • HUKEMMEL ÖTESİ BİR BAŞ YAPIT!!! BORGMAN DAN SONRA İZLEDİĞİM NADİDE FİLMLERDEN BİRTANESİ. İZLEMEYEN PİŞMANLIĞIYLA GİDER BU DÜNYADAN!

 • bilgin kardeş mısır tanrılarına vizyon öncesi koysaydınya ne güzel olurdu 🙂

 • bilgin helal ne zamandır bekliyordum.

 • Hukemmel bir belgesel.

 • Faşizmin insanlar üzerinde nasıl bir tahribata yol açtığını belgeleyen film bu tahribatı katiller üzerinden o kadar yalın ve net ortaya koyuyor ki insan dehşete düşüyor. Faşist bir rejimde katillerin ne biçim yaratıklara dönüştüğünü izlerken rahatsız oluyor insan.

 • pencereden disariyi seyretsem daha iyi