İMDB: 5.5 Hz. İsa'nın hayatını, öğretilerini ve çarmıha gerilerek öldürülmesine kadar giden süreci konu alan film etkileyici bir anlatım ve sinema deneyimi vaadediyor. Yönetmen Christopher Spencer, destansı hikayeye bağlı kalarak sahneleri göz kamaştırıcı görsel efektlerle süslüyor. Ona zengin orkestrasıyla Oscar ödüllü sanatçı Hans Zimmer eşlik ediyor. Hz. İsa rolünde ise Portekizli oyuncu Diogo Morgado'yu izliyoruz. İyi seyirler filmifullizle.org

4 sene önce eklendi.

2014, Dram, Türkçe Altyazılı, Yabancı

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlarınızda filmin konusuyla ilgili detay vermek istediğinizde spoiler etiketinin içine alınız. Örnek: [spoiler]Katil Edward'ın sevgilisi Lisa[/spoiler]

Bu film için 122 yorum var. Siz de görüşlerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.

 • Benzerlerinden farkı olmayan ve İsa’nın çilesi filmi varken buna neden gerek duyuldu diye düşündürten bir film. Oyunculuk performansları kötü, balık tutma sahnesindeki balıklar ölü vs vs. Dini tartışma kısmına girmeye gerek yok. Hiçkimse, birisine buradan tebliğde bulunup doğru yolu buldurabileceğine inanamıyordur herhalde. Ancak Hz. İsa ile ilgili yeni birşeyler, hatta Kur’an ile ilgili farklı bir yorum duymaya isteği ve cesareti olan herkesi Levh-i Mahfuz isimli buRAK özDEMİR tarafından yazılmış kitabı okumaya davet ediyorum.

 • Benzerlerinden farkı olmayan ve İsa’nın çilesi filmi varken buna neden gerek duyuldu diye düşündürten bir film. Oyunculuk performansları kötü, balık tutma sahnesindeki balıklar ölü vs vs. Dini tartışma kısmına girmeye gerek yok. Hiçkimse, birisine buradan tebliğde bulunup doğru yolu buldurabileceğine inanamıyordur herhalde. Ancak Hz. İsa ile ilgili yeni birşeyler, hatta Kur’an ile ilgili farklı bir yorum duymaya isteği ve cesareti olan herkesi Levh-i Mahfuz isimli buRAK özDEMİR tarafından yazılmış kitabı okumaya davet ediyorum.

 • Film ne kadar güzelse çeviri de o kadar kötüydü.Çevirmenin çok büyük hataları vardı filmi tekrardan gözden geçirmeniz gerekli.

 • Yol gerçek ve yaşam İsa Mesih <3

 • Öncelikle bir yanlış bilgi düzeltilmeli: Tanrı’nın Oğlu kavramı ile Tanrı’ya bir insanilik atfedilmiyor. Tanrı’nın Oğlu derken aklınıza sürekli olarak cinsel bir birleşmeden doğan kutsal varlık gelse de, sapık beyinlerinizi bir an önce temizlemenizi öneririm. Tanrı’nın Oğlu mecazlı bir anlatımdır. Önce bunu öğrenin.

  İsa Tanrı’dır derken de İsa’nın içinde vuku bulmuş yaşayan sözden yani vahiyden yani Tanrı’dan söz edilir. Yine bir taraflarınızdan uydurup da yazmayın. Önce araştırın. Bir dini kendi dininizin kitabından değil, eleştirilerden değil, o dinin kendi kitabından ve yaşayanlarından öğrenirsiniz. Eleştirmeden önce ortaya attığınız tezleri doğrular nitelikte araştırmalarla karşımıza gelin, çünkü biz öyle yapıyoruz ve tatlı su müslümanları olarak sizler, olağandan fazla yumuşattığınız islamı bize savunuyorsunuz. halbuki siz saçma sapan yorumlar yapıp kavga çıkarmasanız islam da bir dindir deyip susacak hristiyanlar. sürekli bir karalama peşindesiniz. sürekli ama.. nefes almıyorsunuz. sakinleşin. sakin olun. kavgaya lüzum yok. İsa sizin peygamberiniz bizim Tanrımızdır. kimin peygamber kimin Tanrı olduğuna bakmak yerine söylenen sözlerin doğruluğuna bakın: sevgi her şeyden üstündür.

  aksini iddia eden insan zaten konuşmasın bile kale almıyorum.

 • Değerli kardeşlerim,

  Herkesin inancına yada inançsızlığına saygım var bu sizin seçiminizdir, seçiminizi sorgulamak bize düşmez fakat inançlarınız yada inançsızlığınız doğrultusunda yaptığınız konuşmalarınız farklı düşünce yapısına sahip insanları rahatsız ediyorsa orada durmanızı tavsiye ederim.

  Dünya var olduğundan bu zamana kadar 124 bin peygamber gönderilmiştir, bunların ise tek amacı vardır Allah (c.c) 1 olduğu insani vasıflarda olmadığı doğmadığı, doğrulmadığı, eşi ve benzerinin olmadığıdır. Bir çocuk edinmeye ihtiyacının olmadığı ve bütün eksiklerinden uzak olduğu belirtmiş ve gelen peygamberlerin hepsi de bunu ifade etmiştir.

  Hz İsa (a.s) çok değerli bir peygamberdir, fakat okumakta olduğunuz incil gerçek incil olmadığı için sonrasında ilaveler yapılarak aslı bozulmuş ve sonrasında son peygamber olarak Hz Muhammet (s.a.v) gelmiştir.

  Bunun aksi olduğunu düşünebilirsiniz fakat okumakta olduğunuz incil yada Tevrat’tı okuduktan sonra Kur’anı da okuyarak değerlendirmeniz.

 • ne musa ne isa ne de muhammet Allaha denk hale getirilip şirk aracı yapılmamalıdır.bu peygamberlerimiz insanları sadece bir ilah olduğunu, sadece ona iman etmemiz gerektiğini söyleyerek uyardılar.Hz.Muhammet’te bu ülkede bazı dinci köpekler yüzünden şirk aracı yapılmaktadır.oysa ki hiçbir varlık Allaha ne denk olabilir ne de Rabbimizden daha üstün olabilir.her şey Allah için yaratılmıştır.yerin de efendisi Allahtır göğün de efendisi Allahtır.ALLAH’TAN BAŞKA İLAH YOKTUR.

 • Çevirisi güzel değil, bazı kelimeleri anlamadım bile ama film güzel, izlenir

 • Saygı duyalım lütfen sonuçta oda ALLAH ın gönderdiği bir peygaber efendimiz

 • lütfen izleyin herkesin görüşü kendine emeğe saygı

 • Resul bey in yazdığı yazıda bu oğul meselesinin izah bakımından akla uygun bir yönü var. Yani Ne İncil nede Hristiyanlar Baba ve Oğul kelimelerinin biyolojik anlamda kullanılmadığını kastediyor belki ama bu anlamın sonu ve önü açık olduğundan herkesin seviyesi de bunu bu şekilde anlamaya müsait olmadığından işin sonu biyolojik babalık ve oğulluğa kadar gitmiş olan bir inanış şekline girmiştir. Artık Hristiyanlık aleminin kaçta kaçı Resul Beyin söylediği manada bu meseleyi anlıyordur Allah bilir.

 • İsa As. Biz Müslümanlarında peygamberidir. Ama sadece peygamberdir. Allah’ın oğlu değildir. Hristiyan kardeşler öyle görüyorlar veya inanıyorlar ise saygı duyarım. Ama bu görüş hakikati değiştirmiyor. Allah birdir, tektir. O Doğmamış ve doğurmamıştır. O sonsuz ilim ve kudret sahibi iken nasıl olur da evlat edinmeye ihtiyacı olur? Bu Allah hakkındaki bilginin eksikliğinden ileri gelmektedir. Hiç düşünmez misiniz bu kadar büyük bir kainatı “ol” emriyle yaratan sonsuz kudret evlat edinmeye ihtiyaç duyacak. Bunun mantıklı bir izahı var ise Hristiyan kardeşlerimizin alim kısmını bu fikri ispata davet ediyorum.

 • beyler rica ederim, burasi tartisma bolumu değildir. bir film izleyecez surda 5 dakika , keyfimizi kacirmayin yani… guzel film bu arada

 • Film çok güzel ancak çevirisinde pek çok yanlış var İsa Mesih’in sözlerini çevirirken dikkat edin biraz

 • isteyen istediği dine inanır size ne ? günde 1 vakit namaz kılmaya üşenenler internette millette din, iman dersi veriyor.VE VE.. Bu film müslümanlar için değil, hristiyanlar için yapılmış beğenmemeniz gayet doğal ama kimseyi dini için yargılayamazsınız 🙂

 • baba oğul asıl sen öldüğünde gerçeği öğrenirsin o küfür ettiğiniz peygamber Muhammed (S.A.V) nin gerçekten peygamber olduğunu gördüğünde bakalım ne yapacaksınız, o zaman ışık nasıl olurmuş anlarsın, biz en azından İsa (A.S) nin peygamber olduğuna inanıyoruz sizin gibi küfürler ve hakaretler etmiyoruz.

 • “@Baba-Oğul-Kutsal Ruh adına” nickli şahıs,

  yanlış bilgi ile yanlış yorumlama yaparsın ve doğru olan güneş gibi kaşında durur, sen gene de onu anlayamazsın, hatta düşmanlık edersin, bu hep böyle olmuştur ne yazık ki,

  allah birdir, onu kıyaslayabileceğin bir şey yoktur, ona ne isim verirsen ver, senin allahın ile benimki farklı değil, sadece peygamberlere iman konusunda hem fikir değiliz, ve sen gibiler, mitolojideki tanrılar ve onların tanrı olan çocukları fikrinden etklenmiş romanın kalıntılarısınız,
  misal bize göre isa yı kabul etmeyen müslüman olamaz, aynı sizin musa ya olan imanınız gibi,

  isa tekrar geldiğinde ona inanlarla beraber, müslümanlar olarak, insanlığın düşmanı deccal e karşı mücadelemizi vereceğiz ve galip geleceğiz, kim bilir, belki de bu mücadele bir yerlerde veriliyordur ama yanlış bilgilerle oyalananlar bunu göremiyordur,

  zaten herkesin bilmesini, anlamasını ve isa döndüğünde onu tanımasını beklemeyiz değil mi?

 • isa nın tanrının oğlu olamayacağını söylüyorlar Tanrının oğlu olmazmış.Çünkü Tanrı nın dişisi olmadığından oğluda olmazmış.Aslında incilde tanrının evli olduğu veya herhangi bir cinsiyette olduğu yazmaz.Fakat islam alemi tanrı doğurmaz vurgusu yaparak sanki incil tanrının isayı doğurduğunu söylüyormuş gibi bir izlenim verir.Aslında isa için kullanılan tanrının oğlu ifadesi geniş anlamlıdır.İncilde Ademden de tanrı oğlu diye bahsedilir.Ayrıca tüm meleklerden allah oğulları diye bahsedilir.Bu anlatımlarda Tanrıya yapılan baba vurgusu onun ne erkek olduğuna vurgu yapar nede biolojik baba fikrine vurgu yapar.Yani hem Tanrı için kullanılan baba ifadesi hemde melekler için ve isa için kullanılan oğul ifadesi harfi anlamda değildir. Allahı tanımlamak için baba ifadesi çok yerindedir.O sevgi dolu babamızdır ve bizler onun oğullarıyız(kızları)

 • ALLAH askina bu filmi kim tercüme etti ya,bu filmi anlamak icin ille yahudimi olmak gerekli,adamlar normal ingilizce konusuyor ama bizim tercüman İbranice konusuyor,ya sunu normal türkceyle tercüme etsene be kardesim bizde anlayalim,sadece hiristiyanlarmi bu filmi seyredecek sence?bu isi becermiyorsan yapma ille biseyler katmana gerek yok,saygilarimla

 • Müslümanlığa uymaması gayet normal değil mi filmi müslüman birisi çekmiyor. Ayrıca müslümanlığa uydurmak zorunda da değil ister beğenirsin ister beğenmezsin izlemek zorunda değilsin bu onların inancı kimseyi enterese etmez burdan kalkıp millete din dersi vermeyin herkesin dini inanaçları kendine kimseyi ilgilendirmez hesabını o verecek sen değil.

 • İsa siz günahkarları kutsasın yardım etsin.
  Geri geldiğinde hakikati öğreneceksiniz.

 • arih içinde hakkında en çok yanlış inanca sahip olunan kişi belki de Hz. İsa’dır. Ona karşı ilk haksızlığı Hıristiyanlar yapmış ve onun Allah’ın oğlu olduğunu iddia etmiş ve onu Allah’a eş koşmuşlardır. Kuran’da Allah bu iftiraya cevap verirken şöyle buyurur:

  5/73- Andolsun, “Allah üçün üçüncüsüdür.” diyenler küfre düşmüştür. Oysa tek bir ilahtan başka ilah yoktur. Eğer söylemekte olduklarından vazgeçmezlerse, onlardan inkâr edenlere mutlaka (acı) bir azab dokunacaktır.

  Hz. İsa’nın hakkındaki bir diğer yanlış inanç da geleneksel İslam anlayışında vardır. Bu inanca göre ise, Hz. İsa henüz ölmemiştir ve tekrar yeryüzüne dönecektir. Özellikle bazı Kuran ayetlerindeki ifadelerin anlamları kaydırılarak, konu çarpıtılmakta ve yanlış yorumlarla, sanki Kuran’da varmış gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

  Bu çalışmada Kuran’da Hz. İsa’nın ölümünün nasıl anlatıldığı üzerinde duracağız ve yanlış yorumlanan ayetleri gözden geçireceğiz.

  1- Kur’an’daki iki ayette açıkça Hz. İsa’nın vefat ettiği bildirilir:

  5/117- “Ben onlara bana emrettiklerinin dışında hiç bir şeyi söylemedim. (O da şuydu:) ‘Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin.’ Onların içinde kaldığım sürece, ben onların üzerinde bir şahidim. Benim (dünya) hayatıma son verdiğinde (tevefa), üzerlerindeki gözetleyici Sen’din. Sen her şeyin üzerine şahid olansın.”

  3:55 ALLAH İsa’ya şöyle demişti: “Senin dünyadaki hayatına son vereceğim ve kendime yükselteceğim. Seni inkar edenlerden kurtaracağım ve sana uyanları Diriliş Gününe kadar inkar edenlerin üzerinde tutacağım. Sonra, dönüşünüz banadır ve anlaşmazlığa düştüğünüz konularda aranızda ben hüküm vereceğim.”

  Bu ayetlerde Hz. İsa’nın vefat ( teveffa) ettiği açıkça vurgulanmaktadır. Teveffa ( توفىَ ) kelimesi “canın alınması” anlamına gelir. Kuran’da bu kelime 25 yerde geçer. Bu kelimesinin geçtiği ayetler şöyledir:

  4:97 Kendilerine zulmedenlerin canlarını alırken melekler…..

  6:61 ……. Sizden birine ölüm geldiği zaman elçilerimiz onun canını hiç vakit geçirmeden alırlar.

  47:27 Melekler canlarını alırken nasıl da (pişmanlık içinde) yüzlerine ve sırtlarına vururlar?

  5:117 ….Aralarında bulunduğum sürece onlara tanıktım. Canımı aldıktan sonra ise sen onların üzerine gözetleyici oldun. Sen her şeye tanıksın.”

  16:28 Onlar ki, nefislerine zulmedip dururlarken melekler canlarını alır.

  16:32 İyi durumdayken melekler canlarını almaya geldiklerinde,

  10:46 Onlara söz verdiklerimizin bir kısmını sana göstersek de veya canını alsak da,

  13:40 Onlara söz verilenlerin bir kısmını sana göstersek de, senin canını alsak da

  40:77 ……ondan önce hayatına son versek de, onlar bize döndürüleceklerdir.

  8:50 İnkar edenlerin canlarını melekler alırken bir görseydin!…..

  10:104 …..Ben ancak, sizin canınızı alan Allah’a taparım. İnananlardan olmakla emrolundum.”

  16:70 Ve sizi Allah yarattı, sonra da yaşamınıza son verir.

  32:11 De ki, “Üzerinize görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak ve sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.”

  4:15 Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı içinizden dört tanık getirin. Tanıklık ederlerse, onları, ölünceye veya Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde tutun.

  7:37 …. Elçilerimiz kendilerine gelip canlarını alırken….

  3:193 “Rabbimiz, biz, ‘Rabbinize inanın’ diye imana çağıran bir davetçiyi işittik ve inandık. Rabbimiz, günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve iyi kişiler olarak canımızı al.

  12:101 “Rabbim, sen bana hükümranlık verdin ve rüyaların yorumunu öğrettin. Yeri ve göğü ayırarak yaratansın. Dünya ve ahirette sensin benim Velim (sahibim). Canımı Müslüman olarak al ve beni iyilere kat.”

  22:5 ………. Kiminizin hayatına son verilir,

  40:67 …….. Sizden bazılarının canı daha erken alınır.

  2:234 İçinizden ölen erkeklerin geride bıraktığı eşleri…

  2:240 Ölüp de geriye eşler bırakan erkekleriniz,…

  3:55 Allah İsa’ya şöyle demişti: “Senin dünyadaki hayatına son vereceğim ve kendime yükselteceğim. …..

  Bu ayetlerden de anlaşılacağı gibi teveffa kelimesinin anlamı “canın alınması”dır. Bunlar dışında teveffa kelimesinin geçtiği iki ayet daha vardır. Bunlarda da yine teveffa kelimesi canın alınması anlamında kullanılır. Ama bunun istisnası vardır ve ayette de bu durum belirtilir. Uyku ile ilgili ayetler şöyledir:

  39:42 Allah ölüm anında nefsi (bilinci) alır; ölmeyenleri de uyku anında… Hakkında ölüm kararı verdiklerini tutar ve diğerlerini de belli bir süreye kadar salıp gönderir. Düşünen bir topluluk için bunda dersler ve işaretler vardır.

  6:60 O’dur, geceleyin sizi öldüren, gündüzün ne işlediğinizi bilen, belli yaşam süresi dolsun diye gündüzleyin sizi dirilten… Sonra dönüşünüz O’nadır ve yaptıklarınızı size haber verecektir.

  Bu ayetlerde geçen ifade de teveffadır. İnsanların uykusunda da canlarının alındığı bildirilir. Uykuda olanların canları uyanınca verilmektedir. Ayette uykudaki ölümün istisnası belirtilmiş ve canın daha sonra verildiği açıklanmıştır. Buradaki istisna durumuna dayanarak tüm teveffa kelimelerinin uyku olduğunu iddia etmek son derece yanlıştır. Çünkü diğer teveffa geçen ayetlerde uyku durumunda olduğu gibi canın geri verildiğinden kesinlikle söz edilmez.

  Hz. İsa ile ilgili ayetlere tekrar bakılırsa, onun canının alındığı bildirilmekte ve daha sonra verileceği yönünde hiçbir ifade bulunmamaktadır. Onun uykudaki gibi olduğunu iddia etmek sadece konuyu çarpıtmaktan öteye gitmeyen bir çabadır. Eğer Hz. İsa ile ilgili ayetlerdeki “vefat ettirme” ifadesini uyku olarak kabul edeceksek, diğerlerini de böyle kabul etmemiz gerekir. Çünkü aynı kelime aynı şekilde farklı yerlerde kullanılmaktadır. Örneğin: “4:97 Kendilerine zulmedenlerin canlarını alırken melekler…..” Bu ayette geçen ifadeden hareketle bu zulmedenlerde uyku halinde midir? Onlar da Hz. İsa gibi geri mi döneceklerdir? Onların Hz. İsa’dan farkı nedir? Bu ve buna benzer sorular hep cevapsız kalacaktır.

  Ayette olan ifade Hz. İsa’nın açıkça öldüğüdür. Bunun ötesinde tekrar ruhunun verileceğine dair uyku ile ilgili ayetlerde olduğu gibi hiçbir açıklama yoktur.

  Örneğin peygamberimizin vefat ettirilmesiyle ilgili bir ayette de aynı teveffa kelimesi geçer:

  13:40 Onlara söz verilenlerin bir kısmını sana göstersek de, senin canını alsak ( teveffa) da…

  Bu ayetteki hitap Hz. Muhammed’edir. Eğer vefat kelimesini uyku gibi kabul edilirse, buradan yola çıkarak Hz. Muhammed’in bir gün döneceğini iddia edebilir. Bu ne kadar saçma bir iddia ise Hz. İsa’nın gelişini yukarıdaki ayetlere dayanarak iddia etmekte aynı ölçüde saçma bir iddiadır.

  2-Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne döneceği iddiasında bulunanların buna delil gösterilmeye çalıştıkları ayetlerden birisi şöyledir:

  Hani Allah, İsa’ya demişti ki: “Ey İsa, doğrusu seni Ben vefat ettireceğim ve seni Kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim. Sonra dönüşünüz yalnızca Banadır, hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyde aranızda Ben hükmedeceğim. (Al-i İmran Suresi, 55)

  Bu ayette geçen “sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim.” ifadesinden yola çıkarak, sözde Hz. İsa’nın tekrar geleceğinin Kuran’da bildirildiği iddiasında bulunulmaktadır. Bu senaryoya göre Hz. İsa yeryüzüne dönecek ve dünya hakimiyetini kendisine inananlarla beraber kuracaktır. Oysa bu tamamen Kuran’da anlatılmayan, vehme dayalı bir senaryodur.

  Bu ayetin hiçbir yerinde Hz. İsa’nın yeryüzüne tekrar gelişinden söz edilmemektedir. Hz. İsa’ya uyanlar kıyamete kadar insanların üstüne geçecektir. Bu ayette vaat edilen budur. Yoksa Hz. İsa gelecek sonra tüm insanları birleştirecek ve insanların üstüne önder olacak gibi bir mantık ayette kesinlikle yoktur. Burada ayetin anlamı kaydırılarak Kuran’da bildirilmeyen bir şeyi söylemek ve böyle bir sonuç çıkartmak yanlış bir yaklaşımdır.

  Burada kastedilen Hz. İsa’ya iman edenler yani Müslümanlardır. Müslümanlar ona bir peygamber olarak iman ederler. Müslümanların dünyada bir düzen kuracakları açıklanmaktadır. Bunun için Hz. İsa’nın gelişi gibi bir ön şart yoktur.

  3-Bu konuyla ilgili olarak kullanılan bir ayet de şöyledir:

  And olsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o da onların aleyhine şahit olacaktır. (Nisa Suresi, 159)

  Bu ayette de dikkat edilirse, yine Hz. İsa gelecek diye bir anlam ya da ima yoktur. Sadece Kitap ehlinden olanların ölmeden önce ona inanacaklarını bizlere bildirmektedir. Bu ayetten yola çıkarak Kitap ehlinin ölmeden önce Hz. İsa’ya inanması ancak onun gelmesiyle olur. Öyle ise Hz. İsa gelecektir gibi yorumlar yapmak yanlıştır. Burada ayette olmayan bir şart ortaya atılmış ve açıkça ayetin anlamı çarpıtılmıştır.

  Bir kere ayette Kitap Ehli’nden olanların kıyamete yakın bir zamanda Hz. İsa’ya iman edeceklerine dair bir ifade yoktur. Bu ayette tüm Kitap Ehli kastedilmektedir. Ayrıca ölümlerinden önce Kitap Ehli’nin iman etmeleri için Hz. İsa’yı görmeleri gibi bir şart da ayete göre söz konusu değildir. Hz. İsa’nın sağlığında bile onu görüp kitap ehlinden iman etmeyen bir çok kişi olmuş ve hatta onu öldürmeye bile kalkmışlardır.

  Bu olsa olsa böyle olur mantığıyla bu sonuç çıkartılmış, Kuran’da bildirilen dışında ön yargıyla ulaşılmış bir iddiada bulunulmuştur.

  Ayrıca ayetin devamı dikkatli okunduğunda çok önemli bir gerçek ortaya çıkacaktır. Hz. İsa ölümlerinden önce kendisine iman edenlerin hakkında kıyamet günü aleyhlerinde şahitlik yapacaktır. Bu ayetin Arapça metninde “aleyhim”( عليهم) ifadesi geçmektedir. “Aleyhim” kelimesinin “onların üzerine” veya “aleyhlerine” anlamları vardır. Bu kelime şahitik yapmak fiiliyle kullanıldığında bu şahitliğin olumsuz olduğu yani aleyhlerine olduğu anlaşılmaktadır. Kuranda bu iki kelimenin geçtiği ayetlere bakıldığında bu anlaşılacaktır.

  Örneğin:

  41/20- Sonunda oraya geldikleri zaman, işitme, görme (duyuları) ve derileri kendi aleyhlerine şahitlik edecektir.

  Ayetin devamıyla düşünüldüğünde kitap ehlinde ölümlerinden önce Hz. İsa’ya iman edenlerin imanının makbul bir iman olmadığı anlaşılmaktadır. Aksine Hz. İsa onların aleyhlerine şahitlik yapacaktır. Bu iman Firavun’un imanı gibi kabul edilmeyen bir imandır. Üstelik burada söz edilen kitap ehli kıyamet gününe yakın olanlar değil Hz. İsa’dan sonra yaşayan tüm kitap ehlini kapsar. Bunların hepsi ölümlerinden önce Hz. İsa’nın Allah’ın elçisi olduğuna iman etmektedirler. Fakat ölüm anından önce olan bu iman makbul bir iman değildir. Hesap günü İsa onlardan şikayetçi olacaktır. Yukarıdaki ayetin önce ve sonrası okunduğunda burada kitap ehlinden Yahudilerin eleştirildiği görülecektir.

  Şimdi ayete başına dönersek bu ayetin neresinde Hz. İsa tekrar yeryüzüne gelecek şeklinde bir anlatım yada ima vardır? Neye dayanarak böyle bir sonuç çıkarılmaktadır? Görüleceği gibi bu iddia sadece bir vehimdir ve bu yanlış yorumlar Kuran’a ait değildir.

  4- Zuhruf suresinde ki bir başka ayet de yine anlamı dışında Hz. İsa’nın gelişiyle ilgili kullanılmaya çalışılmaktadır. Ayet şöyledir:

  Şüphesiz o, saat için bir ilimdir. Öyleyse ondan yana hiçbir kuşkuya kapılmayın ve bana uyun. Dosdoğru yol budur. (Zuhruf Suresi, 61)

  Bu ayette o sıfatının Hz. İsa olduğunu söyleyip, onun kıyamet saati için bir ilim olması için ancak kıyametten önce gelişiyle olabileceği iddia edilmektedir.

  Bu ayette geçen “o “ zamiri hakkında iki farklı görüş var. Biri “o “zamirinin Kuran’ı işaret ettiği diğeri ise” o” zamirinin Hz. İsa’yı işaret ettiğidir. “O” zamirinin Hz. İsa’yı işaret ettiğini kabul etsek bile, ayetin direkt anlamından Hz. İsa’nın yeniden yeryüzüne gelişini söyleyen yada işaret eden bir ifade bulunmadığı görülecektir. Bu ayette de diğerlerinde olduğu gibi bir ön kabul yapılıyor ve Hz. İsa’nın kıyamet için bir ilim olması için ancak kıyametten önce gelişiyle olabilir denilmektedir.

  Örneğin bir başka Kuran ayetinde “kıyamet yaklaştı “ şeklinde bir ifade bulunmaktadır. Günümüzden 14 asır önce de Kuran’ı okuyan bir kişi bu ayetle karşılaştığında kıyametin yaklaştığını okumaktaydı. Fakat aradan 1450 yıla yakın bir zaman geçmiştir. Hala kıyamet kopmamıştır fakat kıyamet bize yakındır. İnsanlık tarihine göre yaşanan zaman ayetin ifadesiyle kıyamete yakın bir zamandır. Ama kıyametin kopması daha asırlarda sürebilir veya yarın da kopabilir.

  Bunun gibi ayetin ifadesiyle Hz. İsa kıyamet için bir ilimdir. Yani Hz. İsa ile ilgili bir şey kıyametin saatinin bilgisini verecektir. Fakat ayette Hz. İsa’dan hemen sonra kıyamet kopacak gibi bir anlatım yoktur.

  5- Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne döneceğini bir an için kabul edelim. Bu durumda yaptığımız kabul açıkça Kuran’daki ayetlerle çelişecektir.

  Hz. İsa kendisine kitap verilmiş bir nebidir. Eğer ikinci sefer gelecekse yine nebi olacaktır. Onun ikinci gelişinde nebi olmayacağının iddia edilmesi açık bir saptırmadır. Kuran’da Hz. İsa’nın nebiliğini ortadan kaldıran hiçbir ayet yoktur. Fakat yine Kuran ayetinde Hz. Muhammed’in nebilerin sonuncusu olduğunu bildirilmektedir:

  33/40- Muhammed, sizin erkeklerinizden hiç birinin babası değildir; ancak o, Allah’ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi bilendir.

  Bu durumda Hz. İsa’nın tekrar geleceğini söylemek bu ayetle açıkça çelişir. Çünkü son nebi Hz. Muhammed’dir ve ondan sonra bir daha nebi gelmeyecektir.

  6- Hz. İsa’nın tekrar geleceğini iddia edenlerin, kendi görüşleri doğrultusunda kullanmaya çalıştığı ayetlerden birisi de şöyledir:

  4/157- Ve: “Biz, Allah’ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa’yı gerçekten öldürdük” demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiç bir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler.

  Bu ayette geçen “onu öldürmediler ve onu asmadılar.” İfadeden yola çıkarak Hz. İsa’nın öldürülmediği ve asılmadığı dolayısıyla hala canlı olduğu ve tekrar yeryüzüne döndürüleceği iddia edilmektedir.

  Oysa ayet önyargılardan sıyrılarak okunduğunda böyle bir anlatımın olmadığı açıkça anlaşılacaktır. Burada söylenen şey Hz. İsa’yı öldürmeye çalışan kişilerin onu öldüremediği ve asamadığıdır. Yani inkarcılar Hz. İsa’ya bir zarar verememişlerdir. Fakat bu Hz. İsa’nın vefat etmediği ve tekrar yeryüzüne gönderileceği anlamına gelmez. Örneğin: müşrikler Hz. Muhammed’i ne öldürebildiler ne de asabildiler. Böyle olması Hz. Muhammed’in ölmediği anlamına gelmez. Hz. Muhammed başka bir vesile ile vefat etmiştir. Yukarıdaki ayette de Hz. İsa’nın inkarcılar tarafından öldürülmediği vurgulanmaktadır. Fakat bu başka bir vesile ile Allah onu vefat ettirmiş ve kendi katına yükseltmiştir. Dolayısıyla da bu ayetteki ifadelerde ne Hz. İsa’nın vefat etmediği gibi bir anlam vardır, ne de tekrar yeryüzüne döneceğine dair bir anlatım mevcuttur.

  Sonuç: Temel olarak Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne dönüşüne delil olarak gösterilmeye çalışılan ayetler bunlardır. Görüldüğü gibi ayetlerde bildirilen Hz. İsa’nın öldüğüdür. Bunun ötesinde hiçbir ayette tekrar yeryüzüne döneceğine dair bir ifade yoktur.

  Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne dönüşü iddiası Kuran’a dayalı bir düşünce değildir. Bu düşünce Hıristiyan etkisiyle uydurulmuş hadisler vasıtasıyla İslam dinine geçmiştir. Günümüzde de bu konuyu suiistimal etmek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu suiistimallere karşı yapılacak en iyi tavır, olayları hep Kuran’a göre değerlendirmek ve Kuran dışı bu tarz zırvaları tümüyle terk etmektir.

  dans ton sommeil aka in their sleep movie online watch
  Şimdiye kadar 45 yorum var. »

  Comment abdulvahid 10 Aralık 2007:
  ben Alfa ve Omegayim, dedi Tanri (Isa) Efendi;
  simdi var olan,
  ve ezelde var olmus olan,
  ve yakinda tekrar GELECEK olan. (Vahiy 1/8)

  ——————–

  iste o adam benim, Yuhanna, butun bu seyleri duymus
  ve isitmis olan,
  ve ben bunlari isittigim ve gordugum zaman,
  derhal bana bunlari gosteren Melegin ayaklarina kapanip
  tapinmaya basladim.
  fakat o Melek bana dedi: Yapma! ben sadece sizlerin,
  ve sizin kardesleriniz olan peygamberlerin,
  ve bu kitabin emirlerini gozeten diger butun kisilerin,
  basit bir kuluyum.
  o halde, sadece Tanri (Isa) ya kulluk edin.

  sonra o Melek bana soyle dedi: bu “vahiysel” kitabin sozlerini
  sakin muhurleme, cunki vadedilen zaman YAKINDIR.

  o halde, haydi kotu olanlar kotu hareket etsinler,
  pis olanlar pis hareket etsinler.

  fakat salih olanlar salih hareket etmeliler,
  ve kutsal olanlar kutsal hareket etmeliler.
  _______

  simdi dinleyin, ben (Isa) cok YAKINDA geliyorum.
  ben yanimda cezalandirma yetkisi ile geliyorum;
  ben herkese yaptiklari islere gore karsiliklarini verecegim.

  ben Alfa ve Omegayim;
  ezeli ve ebedi olan,
  basta var olmus olan ve sonda var olacak olan.

  o halde, bu Yasam Agacinin meyvasindan yemek
  ve Kutsal Sehre kapilarindan girebilmek icin
  elbiselerini yikayan butun insanlar kutlu olsunlar.
  bunun disinda kalanlar ise, ancak kopekler ve buyuculer
  ve zinakarlar ve katiller
  ve putperestler ve yalan soylemeyi seven ve adet
  edinen kisiler olacaklardir.

  ve iste ben, Isa, sana (ey Yuhanna) Melegimi gonderdim,
  ta ki sana Kilise icin buyurdugum butun bu beyanatimi acikca
  vahyetsin… (Vahiy 22/8-16)

  ********************

  yukarida hz. Isa (a.s.) adina –kendisi Allah tarafindan vefat ettirilip Onun katina alindiktan cok sonra–
  uydurulmus oldugunu idrak ettigimiz bu sahte sozlerin ve “VAHYIN” gercek kaynagini Kuran bize su sekilde
  bildiriyor olmalidir:

  iste biz boylece butun Peygamberler (hz. Isa dahil) icin
  cin ve insan seytanlarindan bazi dusmanlar kildik.
  bunlardan bazisi (cinler) diger bazisina (insanlar) guzel
  gorunumlu yalan sozler VAHYETMEKTE idiler, onlari aldatmak icin.
  eger Rabbin dilemis olsaydi, bunu asla yapamazlardi.
  o halde, sen onlari ve uydurduklari bu yalanlarini
  terket. (Enam 112)

  hatta bugun elimizde olan Incil’de dahi hz. Isa (a.s.) kendisi adina –kendisinden cok sonra– bu sekilde yalan
  sozler uretilip VAHYEDILEBILECEGINI aynen soyle haber vermis olmalidir:

  sahte habercilere karsi uyanik olun;
  onlar size koyun postuna burunmus sekilde geleceklerdir,
  (burada hz. Isanin Incil’de ozellikle “kuzu” lakabiyla anildigi
  gercegi de unutulmamalidir belki.)
  fakat onlar aslinda helak edici kurtlardir. (Incil, Matta 7/15)

  ********************

  evet, boylelikle hz. Isa (a.s.) adina uydurulmus oldugunu kesin olarak idrak ettigimiz bu tip yalan “VAHIYLERLE”
  ayni zamanda

  “hz. Isa (a.s.)in cok YAKINDA tekrar dunyaya geri donecegi”

  yalanini da uyduran
  ve malesef “sahte hadisler” kanaliyla bunu Islam dini icine enjekte etmeyi de basaran bu tip “aldanmis ve aldatan”
  bir takim munafik hristiyan fanatik grublara karsi yine en guzel cevabi

  once hz. Isa (a.s.) Incil’de ve sonra –bu Incil haberini ve vadini ilahi tebligi ile bizzat dogrulamis olarak–
  hz. Muhammed (a.s.) Kuran’da beraberce aynen su sekilde vermis & verecek olmalidirlar=

  ve o Tesellici (= hz. Muhammed) size geldigi zaman,
  o dunyayi gunah, dogruluk ve lanetlenme
  konusunda yargilayacaktir.

  …ve dogruluk konusunda= cunki ben simdi Rabbe gidiyorum,
  ve siz bir daha BENI asla GORMEYECEKSINIZ.
  (Incil, yuhanna 16/8,10)

  ———-

  O zaman, Allah soyle demisti: ey Isa, o halde Ben simdi
  seni VEFAT ETTIRIYORUM, ve seni Kendime yukseltiyorum…
  (Kuran, 3/55)

  …ve (hz. Isa Kiyamet Gununde) dedi: …ve ben onlarin arasinda
  kaldigim muddetce onlarin uzerine bir sahid (= tanik) oldum.
  fakat Sen beni VEFAT ETTIRDIGINDE (simdi konusmakta oldugu bu Kiyamet Gunune kadar)
  onlarin uzerinde artik sadece Sen bir Gozleyici olarak kaldin,
  ve suphesiz ki, ancak Sen herseyin uzerine sahid (= tanik) olansin.
  (Kuran, 5/117)

  bu buyuk ilahi gercegi

  –hz. Isa (a.s.)in Allah tarafindan kesin olarak “vefat ettirildigi” ve bundan sonra ancak Kiyamet Gununde kalkarak, kendisinin bizzat Allah tarafindan bu sekilde “vefat ettirildikten” sonra –bu Kiyamet Gunune kadar– bir daha insanlarla hicbir fiziksel irtibata gecmedigine, fakat sadece Allahi bundan sonra butun bu insanlarin uzerine tek Gozleyici ve tanik olarak biraktigina acik ve kesin olarak sahidlik edecegi gercegi–

  bize boylece “en net bir sekilde” –bu iki cok serefli Resulu vasitasiyla– bildiren yuce Allaha hamd olsun,
  ve Onun bu iki cok serefli Resulu, oncelikle hz. Muhammed (a.s.) ve sonra hz. Isa (a.s.), uzerine selam olsun.

  dogrularim Allah’tan, yanlislarim nefsimdendir.

  selamlarimla.

  Comment abdulvahid 10 Aralık 2007:
  hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra, Islama tabi olmus gibi gozuken bir takim hristiyan fanatikler ve bunlarla isbirligi icinde hareket etmis olabilecekleri acikca idrak edilen iktidarperest bazi emevi ve abbasi sultanlar, ve bunlarin ozel olarak kiralamis olabilecekleri sahte falcilar kanaliyla Islam dini icine sokulmus olabilecek olan “sahte mehdi ve isa inancini” burada bir miktar Kuran’in isiginda irdelemek istiyorum.

  hz. Muhammed (a.s.) Kuran ayetleri vasitasiyla bize, kendisinden sonra bu tip bazi bozuk kimselerin ortaya cikip Kuran’i ilgiden uzak (= mehcura) birakabileceklerini ve bu tip Kuran disi bazi batil “davranis ve soylemleri” ortaya atabileceklerini, yine Kuran ayetleri vasitasiyla bizlere –vakti geldiginde– acikca haber verip gozler onune serebilecegini de isaret etmis olmalidir, hic kuskusuz. (Neml 93) & (Furqan 25-30) & (Hac 75-76)

  o halde, burada bunu soylece, bir miktar, incelemeye baslayabiliriz belki:

  iste hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra uydurulan boyle bazi duzmece hadislerde soyle deniliyor olmalidir:

  “Kıyametin kopmasına bir gün bile kalsa, Allah-u Teâlâ o günü uzatarak benim soyumdan bir kişi gönderecektir… (Ebu Davud, Tirmizî)

  “Mehdi’nin çıkışından önce, şarktan parlak kuyruklu bir yıldız doğacaktır.” (İmam-ı Suyûtî)

  “Mehdi’nin beş alâmeti bulunur. Bunlar, Süfyani, Yemâni, semâdan bir sayha, Beyda’da ordunun batışı ve günahsız insanların öldürülmesidir.” (İmam-ı Suyûtî)

  “Bizim Mehdimiz için iki alâmet vardır ki, Allah semavat ve arzı yarattığından bu yana böyle bir şey vaki olmamıştır. Bunlar Ramazanın ilk gecesinde ay, yarısında ise güneş tutulmasıdır… (İmam-ı Suyûtî)

  Güneş alâmet olarak, doğmadıkça, Mehdi çıkmayacaktır.” (İmam-ı Suyûtî)

  Beyda’da ordunun yere batırılışı Mehdi’nin çıkış alametidir.” (İmam-ı Suyûtî)

  hz. Muhammed (a.s.) ise –Kuranin bize rivayet ettigi– saglam bir hadisinde yukarida aktarilan tarzda uydurma hadislerle gayba dair mesajlar & alametler veren ve bunlara binaen kendilerini mehdiler olarak gormus & gorebilecek olan sapkin kimseleri onceden bizlere haber verebilmek icin soyle buyurmus olmalidir:

  ey Muhammed de ki: …ve ben gayb (alametlerini & haberlerini) bilmiyorum… suphesiz ki, ben sadece bana vahyolunani (=Kuran; 42/7) takib ediyorum… (Enam 50)

  yoksa gayb (haberleri & alametleri) onlarin yaninda midir; ki onlar boyle yazip duruyorlar? (Tur 41)

  …ve bunlardan bir kisminin uzerine de sapiklik hak oldu. cunki bunlar Allahin disinda kendilerine seytanlari (batil soz & alamet vahyeden cin ve insan seytanlari 6/112 & 16/100) rehberler edindiler, ve saniyorlar ki kendileri suphesiz mehdilerdir (= muhtedune). (Araf 30) (bu ayette “mehdi” kelimesi ile ayni kokten gelen ve ayni anlami tasiyan (= dogruya erenler & erdirenler) “muhtedune” kelimesinin kullanilmis olmasi suphesiz ki cok anlamli ve onemli bir isaret & mesaj veriyor olmalidir belki de bizlere bu konuda. (Neml 93 & Furqan 30)

  (not: Kuran yuce Allah tarafindan hz. Muhammed (a.s.) uzerine indirilen en guzel “hadis” (= dini soylem) olarak vasiflandirilmis olmalidir. (Zumer 23) ve yuce Allah hz. Muhammed (a.s.) uzerine Kuran disinda hicbir “hadis” (= dinim soylem) indirmedigine de bizzat Kendisi sahitlik etmis, ve bunun aksini iddia edebilecek olan kimselerin (Kuran disinda Allah Resulune Kuranin bir misli kadar daha ekstra “hadis” (= dini soylem) indirilmis olabilecegini iddia eden bazi kimseler) ancak seytanin etkisi altina girmis “iftiraci ve gunahkarlar” olabilecegini de bize acikca isaret edip onceden haber vermis olmalidir. (Zumer 23 & Casiye 6-7) (Casiye 6-7 & Suara 221-222) bu acidan yukarida alintilanan son ayette gecen “seytanlari rehber edinme” hadisesi de bu bilgiden sonra daha bir “net anlasilir” olabilmelidir, Allahualem.

  yine hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra ortaya konulmus olan duzmece bir hadiste soyle deniliyor olmalidir:

  “…(Mehdi) yedi veya dokuz sene kalır. Mehdi’den sonra, artık hayat yaşamakta bir hayır yoktur.” (İmam-ı Suyûtî)

  halbuki hz. Muhammed (a.s.) ise –Kuran ayetlerini bize ileterek– hepimize soyle tavsiye etmis olmalidir:

  lakin o Resul (= hz. Muhammed) ve onunla birlikte iman edenler mallariyla ve canlariyla gayret gosterdiler. iste butun hayirlar onlar icin olacaktir, ve iste onlar kurtulusa erenlerden olacaklardir. (Tevbe 88)
  not: kendilerine sadece Kurani ve hz. Muhammedi (a.s.) –butun caglar ve her an icin– gercek bir Mehdi (= dogruya erdirici) edinenler (13/7 & 31/2-3) ise, Allaha kavusacaklari gune kadar –yukaridaki ayette tavsiye edildigi sekilde– bu hayatta ve yasamakta hayir kazanmak ve ileri gitmek icin hic yilmadan ve karamsarliga kapilmadan daima umit icinde yarismalidirlar. (Maide 48)

  yine hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra ortaya konulmus olan duzmece bir hadiste soyle deniliyor olmalidir:

  “Biz Abdülmuttalib oğullarıyız. Cennet ehlinin efendileriyiz: Ben, Hamza, Ali, Câfer, Hasan, Hüseyin ve Mehdi.” (Kütüb-ü sitte muhtasarı: c. 17, sh: 558)

  halbuki hz. Muhammed (a.s.) ise –Kuranin rivayet ettigi– saglam bir hadisinde yanindaki butun yakin akrabalarina ve bizlere hep birlikte soylece bildiriyor olmalidir:

  ey Muhammed de ki: …ve ben ne kendime ve ne de size ne yapilacagini bilemiyorum; ben sadece bana vahyolunani (Kuran; 42/7) takib ediyorum, ve ben sizin icin ancak (Allahin azabina karsi) apacik bir uyariciyim. (Ahkaf 9)

  yine hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra ortaya konulmus olan bazi duzmece hadislerde soyle deniliyor olmalidir:

  …İnsanlar endişeyle onların en hayırlısına (Mehdi) koşarlar. Ve ona geldiklerinde onu (Mehdi) Kâbe duvarına yapışmış ağlar bir halde bulurlar.

  …Mehdi, Mekke’den çıkana kadar saklanırlar. Mehdi zuhur ettiği zaman Medine’den kaçan bu insanlar Mekke’de onun etrafında toplanırlar.” (İmam-ı Suyûtî)

  …Beldeler onun (Mehdi) emrine girerler. Allah-u Teâlâ onun eliyle Konstantiniyye’nin fethini müyesser kılar.” (İmam-ı Suyûtî)

  (not: bu duzmece hadislerde ozellikle gorulmesi gereken bir husus, burada aslen Mekke ve Medine’de
  zuhur edecegi ve kendisine burada biat edilecegi bildirilen bu sozde mehdinin (= iktidar ve sohretperest bazi arap emevi ve abbasi sultanlar vs. gibi) bunu basardiktan hemen sonra, derhal ozellikle Konstantiniyye (Istanbul) sehrine karsi buyuk bir istah ve isgal etme arzusuna sevkedilmeye calisilmis olmasi hususu olabilir, Allahualem.
  elbette yuce Allahin bu iktidarperest arap emevi ve abbasi sultanlarin bu bos heveslerini ve duzmecelerini gercek kilmamis olmasi da, Ona ayrica minnettarlik duymamizi gerektiren baska bir Kurani lutuf ve nimet ve ilahi kesin bir gerceklik olarak gorulmelidir butun –su an bu topraklarda Kuran (= Allah ve Resulu) esasli olarak gercek Islami yasamaya calisan– salih inananlar tarafindan. (Enam 50 & Nisa 120)

  yine hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra ortaya konulmus olan bazi duzmece hadislerde soyle deniliyor olmalidir:

  “Süfyani Kûfe’ye ulaştığı ve ali Muhammed’in yardımcılarını öldürdüğü zaman Mehdi çıkar ve onun bayraktarı Şuayb bin Salih Temimi olur.” (İmam-ı Suyûtî)

  “Şuayb bin Salih Temimi orta boylu, esmer, hafif sakallı olup, elbiseleri beyaz ve bayrakları siyah olan dört bin askerle çıkar. Bunlar Mehdi’nin önünde olurlar ve karşılarına çıkan herkesi hezimete uğratırlar.” (İmam-ı Suyûtî)

  Cehcah denilen bir adam melik olmadıkça günlerle geceler gitmez.” (Müslim: 2911)

  “Mehdi’nin çıkış alâmetlerinden birisi de Batı’dan başlarında Kinde kabilesinden ayağı sakat bir adamın bulunduğu bayraklıların çıkmasıdır.” (İmam-ı Suyûtî)

  (not: bu duzmece hadislerde ozellikle gorulmesi gereken bir husus, bunlari -–muhtemelen emirleri altindaki kiralik falci ve kahinlere– uydurtturan bu iktidarperest bazi arap emevi ve abbasi sultanlarin artik neredeyse tamamen ozel kabile ve sahis isimleri ve onlarla ilgili fiziksel tarifler verdirtip, boylelikle kendi muhaliflerini ve onlara destek olanlari acikca “sufyan & deccal,” kendilerini ve taraftarlarini ise acikca “mehdi & imam” olarak gostermeye calisacak kadar isin ucunu kacirmis olabileceklerini gostermis olmasi ihtimali olabilir, Allahualem.
  Allah butun salih muminleri bu tip politik hirs ve sehvet ugruna Allah ve Resulunun temiz isimlerini bu sekilde kullanma ve Allah ve Resulu adina bu tip yalanlar uretme rezilliginden & igrencliginden ebediyyen korusun. (Zumer 23 & Casiye 6-7) (Enam 93)

  yine hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra ortaya konulmus olan bazi duzmece hadislerde soyle deniliyor olmalidir:

  … Onun (Mehdi) kılıncı kardaşlarıdır. Kılıncından korktukları için ister istemez hâkimiyetine boyun eğecekler. Onun açık düşmanları fukaha olacak. Elinde kılıncı yani kardaşları olmasa idi katliyle fetva verirlerdi. Lâkin Cenâb-ı Hak, onu keremiyle ve kılınç ile tathir edecek, onlar ona itaat edeceklerdir… (İmam-ı Suyûtî)

  … Ondan hem korkacaklar hem de birşeyler umacaklar. Kalben ondan nefret edecekler, fakat buna rağmen ister istemez hükmünü kabul edecekler.” (İmam-ı Suyûtî)

  …Hazreti Mehdi ordusunu her tarafa gönderir. Zulmü ve zalimlerin hepsini yok eder… (İmam-ı Suyûtî)

  …Hazreti Allah üç bin meleği Mehdi’ye yardım için gönderecek ve melekler O’na muhalefet edenlerin yüzüne ve arkasına vuracaktır… (İmam-ı Suyûti)

  …Bedir ehli sayısınca üçyüzonüç kadar, insanla birlikte zuhur eder. Onun ashabı gece abid, gündüz ise aslanlar gibidir… (İmam-ı Suyûtî)

  halbuki hz. Muhammed (a.s.) ise, bu duzmece hadisleri takip ederek yukarida anilan tipte -–ve bundan ote burada anilmayan nice tarzda– butun zorbaliklari Allah adina –kendi yanlis zihniyet ve davranislarini siddetle
  kinayip-yeren acik Kuransal hukumleri net bir sekilde beyan eden– butun din adamlarina ve diger inananlara ve kendilerine muhalif olabilecek diger tum insanlara karsi uygulamaya calisacaklari bildirilen butun bu sahte mehdileri ve yandaslarini, ve bunlara vakitleri geldigi zaman dunyada ve daha sonra ahiret gununde yuce Allah ve melekleri tarafindan uygulanacak olan gercek muameleyi su sekilde bildirmis olmalidir:

  …ve bunlardan bir kisminin uzerine de sapiklik hak oldu. cunki bunlar Allahin disinda kendilerine seytanlari (= yukarida anilan tarzda butun sahte hadisleri ortaya koyacaklari haber verilmis olan cin ve bunlarin etkisindeki insan seytanlari (6/112) & (45/6-7 & 26/221-222) rehberler edindiler, ve saniyorlar ki kendileri suphesiz mehdilerdir (= muhtedune). (Araf 30)

  suphesiz ki, yol ancak insanlara zorbalik yapan ve Hakkin (= Kuran ayetleri; 45/6) disinda olana (= bu tip duzmece Hadisler; 45/6-7) dayanarak yeryuzunde zorbalik eden kimselerin uzerine olacaktir. Iste bunlar icin elemli bir azab var olacaktir. (Sura 42)

  suphesiz ki, zakkum agaci bu “gunahkarlarin” (= Kuran disinda ortaya konulan bu tip duzmece hadislere inanan ve tatbik etmeye calisan kimseler; 45/6-7) yiyecegi olacaktir. Asid gibi karinlarinda kayanayacaktir; kaynar suyun kaynamasi gibi.
  (ey Melekler) simdi tutun onu (= sahte Mehdi; 7/30) ve atesin tam ortasina atin; sonra basinin ustunden kaynar sular dokun.
  tad bakalim simdi; suphesiz ki, sen (kendi batil inancina gore) onurlu ve “kerim” (= bu ifade Allah katinda makam sahibi olan salih kimseler icin kullanilan bir terim olmalidir Kitabta; 44/17) bir adamdin, oyle mi? (Duhan 43-49)

  yine hz. Muhammedin (a.s.) vefatindan cok sonra ortaya konulmus olan bazi duzmece hadislerde soyle deniliyor olmalidir:

  hayatım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, çok sürmez Meryem oğlu İsa adil bir hakem olarak tekrar yeryuzune inecektir… (Buhâri, Tecrid-i sarih: 1018)

  “…Orada imamları kendilerine sabah namazını kıldırmak için öne geçtiği sıra, bir de bakarlar ki, İsa bin Meryem Aleyhisselâm sabah vaktinde inmiştir. Bu imam (Mehdi) İsa’yı öne geçirmek için arka arka çekilir. İsa Aleyhisselâm onun omuzlarına elini koyar ve ona der ki: ‘Geç öne namazı kıldır. Zira kamet senin için getirilmiştir.’ Bunun üzerine imamları (Mehdi) onlara namazı kıldırır.” (İbn-i Mace, Hâkim)

  buyuk ihtimalle, hz. Isanin (a.s.) tekrar yeryuzune fiziksel olarak geri donecegi yalanini -–bundan yaklasik 2000 yil once– uyduran birtakim hristiyan fanatik grublarla isbirligi icinde hareket ettikleri anlasilan
  bu bazi arap emevi ve abbasi sultanlar tarafindan, ve bunlarin gudumundeki kiralik falci ve kahinlerin eliyle, uydurtulmus oldugu idrak edilen bu duzmece hadislerin tamamen asilsiz oldugunu
  hz. Isa (a.s.) ve hz. Muhammed (a.s.) -–birbirlerine tam destek vererek– Incil ve Kuran’da, sirasiyla, bize acikca su sekilde beyan etmis olmalidirlar:

  ve o Tesellici (= hz. Muhammed) size geldigi zaman, o butun dunyayi gunah, dogruluk ve lanetlenme
  konusunda yargilayacaktir.

  …ve dogruluk konusunda= cunki ben simdi Rabbe gidiyorum, ve siz bir daha BENI asla GORMEYECEKSINIZ.
  (Incil, yuhanna 16/8,10)

  ———-

  O zaman, Allah soyle demisti: ey Isa, o halde Ben simdi seni VEFAT ETTIRIYORUM, ve seni Kendime yukseltiyorum…
  (Kuran, 3/55)

  …ve (hz. Isa Kiyamet Gununde) dedi: …ve ben onlarin arasinda kaldigim muddetce onlarin uzerine bir sahid (= tanik) oldum. fakat Sen beni VEFAT ETTIRDIGINDE (simdi konusmakta oldugu bu Kiyamet Gunune kadar) onlarin uzerinde artik sadece Sen bir Gozleyici olarak kaldin, ve suphesiz ki, ancak Sen herseyin uzerine sahid (= tanik) olansin.
  (Kuran, 5/117)

  ******************************

  o halde, butun bu ayetlerden ve uyarilardan sonra, kendilerine sadece bu Kurani ve hz. Muhammedi (a.s.)
  -–butun caglar ve her an icin– gercek bir Mehdi (= dogruya erdiren) edinerek (13/7 & 31/2-3) boylelikle bu dunyada salih ve erdemli bir hayat surmeye gayret edecek olan butun inananlara selam olsun, diyerek simdilik bitirmek istiyorum. (Rad 13 & Lukman 2-3 & Maide 15-16…)

  butun dogrularim Allah’tan, yanlislarim nefsimdendir.

  selamlarimla.

 • Herkesin din,dil,ırk kavramlarına saygılı olunması gerekmektedir. Herkes inancını istediği şekilde yaşamakta özgürdür.

 • Allah’ın oğlu olur mu? Olmaz diyorsunuz demek. Neden? Çünkü oğlu olursa ona denk olur şirk koşmuş olursun öyle mi? Allah’ın dostu olur mu? Bu mantığa göre olmaz tabiki. Dostluk azda olsa denklik ister dimi? Fakat 3/68 Allah müminlerin dostudur diyor. 4/125 Allah İbrahim’i dost edindi. diyor. Tevrat ve İncil deki bu konu ile ilgili Baba ve oğlu ifadeleri cinsellikle falan alakalı değildir arkadaşlar. Baba hayat veren oğul hayat alandır. Hiç düşündünüz mü Tanrı’nın ilk yaratma eylemini? İlk kimi yarattı? Okuyun araştırın. İlk yarattığı varlığa hayat verdi ilk yarattığı insana da hayat verdi. 3/59 İsa’nın durumu Adem’in durumu gibi diyor. İsa’nın Babası da Ademin Babası da yada hayat vereni de yada ol diyeni de Tanrı değil mi? Dost benzetmesi sizi rahatsız etmiyor da hayat veren anlamındaki Baba ifadesi sizi neden bu kadar rahatsız ediyor. Yapmayın arkadaşlar. Hani hoşgörü, Hani Allah sevgisini yüreğinde taşıyan kitap ehline hürmet. 3/199 kitap ehli için mükafat vardır diyor. Tevrat Zebur İncil ve Kuran’ı öğrenmek sadece öğrenmek için bir okuyun arkadaşlar. Herkes Allah’ın yarattığı can. Tevrat ta Ey 1:6 meleklerden Allah oğlu diye söz edilir. İncil’de Luka 3:38 Adem Tanrı’nın oğlu. diyor. Baba hayat verendir arkadaşlar. Biraz sevgi biraz hoşgörü lütfen. Lütfen.

 • Peki madem İsa Mesih’in Tanrı olduğuna inanmıyorsunuz, neden 2014 yılında yaşıyorsunuz? Gidin hicri takvime göre yaşayın .

 • her seyi bos verin kuran´i kerim de ne yaziyor sa o na inanin. herkes kendi inanisina gore film yapar

 • oturdum deli gibi bütün yorumları okudum 😀

 • Yahu ne çok gereksiz yorum yazmışsınız. Biri de çıkıp film nasıl söylememiş. Zaten “1. saniyesinde kapattım” gibi yorumlar tam bir cahillik. Ulan filmi izle beğenmezsen eleştir! Bir filmle yok olacak kadar zayıf mı inancınız. O zaman inanmayın kardeşim….

 • Dinler insanoğlunun yorumlayabileceği türden şeyler değil kimsede ‘ben doğruyum’ diyemez.

  Hangi dine inanırsanız inanın önemli olan Allah’ın varlığına inanmak.

 • Omer civeli kardesim git kendini kiliseye kilitle

 • Hz İsa bu kafirlere ne üzülüyordur mübarek bir bılsenız dusunsenıze onu yuce Rabbımın oglu olarak ortak kosuyoırlar Mevlam hepsine hidayet versin. söylediklerinin hepsi Allahın kitabı olan ve hıc bozulmadan duran kı kımsenın bozamayacagı mujdesınıde veren rabbımdır ki bunları görunce dınıme daha çok sarılıyorum şükür =)En iyi hristiyan en kötü müslümaın kesıp attıgı tırnagı bıle olamaz kardeşlerim =)bu fılmı ızlemedım çunku gerek yok =) zaten bu tarz fılmler sıkıntılıdır cunku musluman ama cahıl ınsanlar vardır. dınen ve gıder aklına yatar ne bılıyım bunu buraya koyan şirkin anlatıldıgı bı eserı bıze ızlettıren bı admınede sasırmamak mumkun deıldır acıkcası ki sitede insanlara şevk verecek uyandıracak hıc ıslamı fılm goremıyorum neyse kardeşler hz isa peygamberın hayatını dogru kaynaklardan bulun ızleyın yahudılerın bozdugu hrıstıyanlıgın dılınden ızlemeyın

 • Burdan anliyoruz ki yukarıdaki arkadaşın yazdığı Ali imran suresi tamamen yalan çünkü İsa zamanında müslümanlığım M’si yoktu, nasıl biz müslümanız derler. Kendinize gelin bence Tanrı’ya karşı günah işliyorsunuz.

 • Nitekim İsa, onlarda inkarı sezince, dedi ki: “Allah için bana yardım edecekler kimdir?” Havariler: “Allah’ın yardımcıları biziz; biz Allah’a inandık, bizim gerçekten Müslümanlar olduğumuza şahit ol” dediler. “Rabbimiz, biz indirdiğine inandık ve elçiye uyduk. Böylece bizi şahitlerle beraber yaz.” (Al-i İmran Suresi, 52-53) bu filme gerçek diyenlere söylüyorum bilmeden birseyi yanlıs anlatmak baska insanların yanlıs anlamasına sebeb olanlar aynı zmanda sadece kendi günahlarını diil onlarında günahlarının bir parçasını tasıyacaklarını biliyorlarmı dır.. bi gün bunun hesabını verickler onlarki insanları yanlıs yöne sevkedenlerdir ..

 • saçmalıktan öte bişe degil arkadaşlar hz isa asla rabbine baba dememiştir kafirlerin yapacagıda bu kadar olur.

 • Arkadaşlar normal olarak sebep arıyorsunuz ama boşuna ugraşmayın çünkü bulamayiz. Tanrı’nın işine akıl sır ermez, siz bu filmi yalancı çıkarmaya çalışarak Tanrı’nın (Allah’ın) işini sorguluyorsunuz ve onu yalancı çıkarmaya çalışıyorsunuz. Birşey Tanrı’nın (Allah’ın) isteği ile olmuyorsa zaten bu kadar zaman ayakta kalamaz. İzin varsa kalir, zararlıysa yok edilir. İsa Mesih ayrıca kendisi de söylemiştir ki, “Benden sonra peygamberler gelecek, yeni dinler çıkacak ama hiçbirine inanmayin, sahtedirler.” İşin özü; Tanrı’yı (Allah’ı) sevin ve çevrenizdekileri sevin ve doğru davranın…

 • İsa Mesih, günahlarımızdan kurtulmamız icin dünyaya inen ve insan görünümüne bürünen Tanrı’nın (Allah’ın) ta kendisidir. Bunu açıkça kendi ağzıyla da onaylamıştır. Hastaları iyileştirmesini bir kenara bırakalım, ölüleri bile diriltmistir ve haksız yere çarmıha gerildiği zaman bile ölüp tekrar dirilmiştir. Bize kutsal ruhu gönderen İsa Mesih günahlarımız için kendisini kurban etmiştir. Hayatı boyunca günah işlememiş İsa Mesih’in değerli kanı sayesinde kurtulmuş bulunuyoruz. Amin.

 • Arkadaslar normal olarak sebep ariyorsunuz ama bosuna ugrasmayin cunku bulamayiz. Tanri’nin isine akil sir ermez, siz bu filmi yalanci cikarmaya calisarak Tanri’nin (Allah’in) isini sorguluyorsunuz ve onu yalanci cikarmaya calisiyorsunuz. Birsey Tanri’nin (Allah’in) istegi ile olmuyorsa zaten bu kadar zaman ayakta kalamaz. Izin varsa kalir, zararliysa yok edilir. Isa Mesih ayrica da kendisi soylemistir ki, “benden sonra peygamberler gelecek, yeni dinler cikacak ama hicbirine inanmayin.” Isin ozu, Tanri’yi (Allah’i) sevin ve cevrenizdekileri sevin ve dogru davranin…

 • madem ALLAHIN OĞLU
  1 ALLAH NEDEN OĞLUNA ZULUM EDİYOR
  2 NEDEN İNSAN VE ÖLÜMLÜ

 • Yazılacak çok şey var ama…

 • arkadaş millet kafasına göre yazıyor ALLAH TAN KORKUN BE KURANDA HZ İSA BİR PEYGAMBERDİR FAKAT ALLAHIN OĞLU DEĞİLDİR ALLAH İSAYI KENDİ KATINA YÜKSELTMİŞTİR ONLARIN YAKALAYIM ÇARMAHA GERDİKLERİ YAHUDA İSİMLİ YAHUDİR ALLAH ONU İSANIN YÜZÜNE ÇEVİRMİŞTİR ONLAR ONU İSA SANIRLAR AMA O İSAYI TUZAGA DÜŞÜREN İHBARCI YAHUDADIR ALLAH CC HÜKÜM VE HİKMET SAHİBİDİR ALLAHIN OĞLU DİYENLER KURANDA ŞÖYLE DER
  İSA ALLAHIN OĞLU DİYENLERE NE KÖTÜ BİR AZAP VARDIR ONLAR KAFİRDİRLER ALLAH DOĞMAMIŞ DOĞRULMAMIŞ OĞLU VE YA ONO EŞİT OLMAZ

 • Film bizim inancimiza tamamen aykiri, basta bunu belirteyim. Asla Tanri’nin oglu olmaz ve ve Tanri dogurmaz veya dogmaz. Bu islamin TEVHID inancidir. Bu durumu goz onunde tutarak filmi izlemekte bir problem yok. Filme gelince cok buyuk mantik hatalari yapilmakta bu bir, ikinci olarak yogun bir Yahudi propagandasi var, herhalde 5-10 yahudi lobisi veya kurulundan onay alinarak film yapildi. ucuncusu, Hz. Isa yahudi ise neden yahudiler yeni peygambere inanmiyorlar ve ustelik dusman oluyorlar? Ayrica Hz. Isa’nin soylediklerini yazan ve AHIT’in % 60-70 lik bir bolumunu olusturan kisim ona dusman olup sonradan havarilige gecen bir kisi tarafindan yaziliyor. Ne yaman bir celiski. Ayrica Incil olsa olsa ancak hadis kitaplari ile karsilastirilabilir veya dengi denebilir. Cunku nasil hadisler Hz. Muhammet’ten sonra yazilmis ve icerisine sahih (gercek) olmayanlarda girmistir( KURAN ise geldigi anda yaziya dokulmus ve unutulmamasi ve bir hataya yer olmamasi saglanmisir). Incilde bu baglamda hadislerle ( yani Hz. Isa’nin soyledikleri ile veya ondan derleme sozler ile yazilmistir ve aradan gecen 20 – 30 yilik farkida unutmamali) karsilastirilabilir ve asla Allah kelami(sozu) olamaz. Bu sozleri soyleyerek Hristiyanlara saygisizlik ettiysem affola, ama bunlar soylenmesi gerekli. Zaten gnumuzde dinler ( inananlar ve inanmayanlar diye iki buyuk grup var) ve dinsizler grubu var. Inananlar ( yahudi, hristiyan ve musluman) gittikce zayifliyorlar. Yakinda dinsiz ve tanri tanimazlar oyle bir guc kazanacakki bizler ( tum dinler) bir araya gelsek bile onlari durdurmakta zorlanacagiz. Allah butun iananlari korusun. Inanmayanlara karsi zafer nasip eylesin.
  Ha birde Hz. Isanin tekrar gelmesi var, bu gercektir ve tum inananlari inanacsizlara karsi koruyacaktir ve mutlak zaferi saglayacaktir.

 • film İncil’e göre çevrilmiş ve Müslümanlığa göre birçok kısmı yanlıştır. Cebrail as. Hz. Meryem’in yanına gelerek bir çocuğunun olacağını müjdeler ve Allah’ın izniyle olacağını söyler. bu filmde bir insan kim olduğunu da belirtmemişler gelerek tanrının çocuğunu doğuracağını belirtiyor. Allah CC. birdir tektir. o doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. Yani Hz. İsa’da onun çocuğu değil kulu ve elçisidir.(Dinimize göre.) Hristiyan arkadaşlara saygımız sonsuzdur. Hz. Meryem çocuğu, kaçarak tek başına doğurmuş ve çocuk doğduktan sonra tekrar köyüne dönmüştür. Köylüler tam onu fuhuş yaptığı gerekçesiyle öldürecekken Hz. İsa annesinin kucağında konuşarak peygamber olduğunu tüm ahaliye ilan etmiş ve annesinin adını temize çıkarmıştır. Bu filmde bunların hiçbiri yok ve işlenmemiş. Dinimize göre bana ters geldiği için 15 dk. falan izleyebildim

 • arkadaslar böyle filmleri izlemeyin zira bunlar küffardır şirktir ben ilk dakikalrda kapattım ne olduğunu anlayınca izlemeyin günaha ortak olmayın..

 • burak sen tam bi gerizekalısın

 • toplum olarak o kadar cahilizki halen o din üstün bu din üstün poimiğine girecek adam yaşabiliyor bu devirde…. Her şeyin fazlası zarar oldugu gibi fanatiklik şeklinde inancında insanlığa özellikle topluma zararı çok

 • saçma saçma yorum atıcaksanız izlemeyin kim diyor size izleyin diye zorlayan mı var dünyada bu arada 3.5 milyar hristiyan 1 milyar müslüman var boş birşey olsa o insanlar niye inansın.

 • sacma sapan bı fılm kendınızle celıskıye dusersınız

 • ya allahını seversen Hz. isa neden tekrar dünyaya gelsin arkadaş gelse hz. Muhammed ( S.A.V ) gelir sacmalamayın ölen hiç bir kimse kıyamaete kadar doğmaz

 • Eyvah “Bademler” burayı da keşfetti.

 • Mete han beyin yorumuna yürekten katılıyorum..Harika bir film olmuş..Müslüman olan her insan Allahın peygamberlerine inanır..Sevgiyle kalın canlar..

 • her izlediginiz filmi gercek diye seyrederseniz izlenilecek film kalmaz keyfini cıkarın emege sygı :9 zaman gecirelim yeter

 • Filmi Müslümanlıktaki İsa’ya göre yorumlayanlar neden bu kadar cahilsiniz ? Filmi yapan Hristiyan tabiki de İncil’e göre yapacak. Dur ya Kuran’a göre anlatalım diyecek halleri yok ?

 • Bu ilk ve son yorumum. Film izlerim güzel vakit geçiririm olay biter benim için. Ama arkadaş o yorumlar nedir ya. Altı üstü film ama film haric her konuya girilmiş. Okumaktan sıkıldım yorumları es geçiyorum artık bir bakacam filme.

 • ulan mahmut beni çok güldürdün ”lem yeliz” ne oluyor .önce sen yazdığın sureyi iyi öğren sonra bilmişlik tasla

 • allahın resulü meryem oğlu isa’ya tanrılık vasfını verenlerin vay haline, daha önce aynısını buda’ya da yaptılar veya yunan mitolojisinde tanrı diye tasfir edilen daha nice peygamberlere de, allah cümlemizi ıslah etsin, bizi doğru yoldan ayırmasın.

 • can arkadaş tam da benim diyeceklerimi demiş hüzünlü kalp e de teşekkürler. ve… kur anda öyle fazla ayet sure karıştırıp bakmaya bile gerek yok. zaten ılk ayetlerden biri. Aallah ın BÜTÜN kitaplarına BÜTÜN peygamberlerine inanırım la başlamaz mı.? benim ilk öğrendiğim buydu. okulda. şimdi bunları öğretmiyorlar mı.? bütün peygamberler kendinden sonra gelecek peygamberi bildirmiştir. isa da benden sonra öyle bir peygamber gelecek ki …. diye muhammet i anlatmıştır. zaten inanalardan çoğu bu anlatımlearı bildikleri ve muhammet a.s nin bu anlatımlara uydugunu gördükleri için inanmışlardır.peygamber ögretmen demektir. incildeki anlatımlarında isa havarilerine ve havarilerinden ögrenip ögretenlere de birçok peygamberlik eden var ama deyip ama ögretmenliğin bir peygamberin ögretmenin aslınmda nasıl olması gerektiğini çok iyi anlatır. bir kere en önemlisi ögrettiklerini bilmesi diil ögrendiklerini uygulaması gerekirönce diye uyarır. kendi zina yapan kendi çalan vs. ögretmen olamaz der. ve peygamberlik yapmalarına karşı çıkar. evet butun havariler aynı şeyleri yazmışlardır ben okudum hiçbir çelişki göremedim sadece bazıları eksik ustünköru geçmiş ama aynı olaylar anlatılıyor aynı ögretiler anlatılıyor. zaten butun inen kitapların içerği ögretisi aynıdır İNSAN NASIL OLUNUR..bunları BİLMEK DEĞİL UYGULAYARAK OL UNUR. biliyorum diye satanlar anca sahte ögretmenler yani peygamber olamamış peygamberler olur.

 • Sinemayı, şiiri, resmi, müziği, sanatı haram sayanlar; başkaları kendine göre filmi çektiğinde lütfen filmin islama uygun olmadığı dışında yorum yapmasınlar.

 • Mesih İSA çok seviyorum iyi kalbindensin İSA ♥

 • sinemasever olarak burda yorumda bulunan bulunacak arkadaşlara tavsiyem muhatabınız olan biz izleyiciler belli bir yaşın üstünde ve olgunlukta insanlarız.eleştiri ve yorumlarınızı buna göre yaparsanız düzeyli ve öğretici ve faydalı olacağınızı düşünüyorum.film izleyerek inançlarımızın sapkınlığına düşmesinden korkuyorsanız film eleştirisine gereken özeni göstermelisiniz.

 • yahu mübarekler. filmi hristiyanlar çektiği için hristiyanlara uygun konunun işlenmesi normal değilmi? laklak etmeyi bırakın da biri filmin nasıl olduğunu yazsın. kaliteli mi? anlatmak istenen konu ve yöntem her ne şekilde olursa olsun güzel anlatabilmişmi???

 • böyle filmleri izlemeyin başkasını ne izlediğinizde karışmasın…

 • Can Garip

  konuya düşünülmesini sağlayacak açıklamaların çok güzel olmuş sana katılıyorum
  herkesin fikrine saygı duymakla beraber yorumum şudur.
  İNCİL KURAN gibi ayet ayet kaleme alınmış bir kitap değildir.
  Hz İSA’nın insanlar için çabalarını mucizelerini ve bu dünyada geçirdiği zamanın havarileri ve onların öğrencileri tarafından kaleme alınmış halidir. Yazılanlar farklı havarileri tarafından farklı zamanlarda ve farklı yerlerde kaleme alınmış olmasına rağmen aynı olayın farklı görgü tanıklarının cümleleri kadar aynıdır.

  Sonuç olarak Hz İSA ALLAH’ın bir elçisidir. Ancak bu sadece bir filmdir ve bu film İNCİL’e göre hazırlanmıştır.

  Filmin amacıda dini bir tartışma yaratmak değildir. Dileyen izler Dilemeyen izlemez.

 • NISA 157.Ve onların, “Muhakkak ki, Allah’ın resûlü Meryem’in oğlu İsa Mesih’i biz öldürdük.” sözleri (çok büyük iftiradır). Ve onu öldürmediler ve onu asmadılar. Fakat (öldürülen adam) onlara, (Meryem’in oğlu İsa Mesih’e) benzer olarak gösterildi. Ve muhakkak ki onun hakkında ihtilafa (anlaşmazlığa) düşenler, ondan (bu hususda) mutlaka şüphe içindeler. Onların, onunla ilgili olarak, zanna tâbî olmaktan başka bir ilimleri (bilgileri) yoktur.

 • İncil ne ara indirildi.

 • son bir şey daha söylemek istiyorum filmler sözler eserler her hangi bir şey belirli bir fikri aşılamak için ortaya konuyor olabilir fakat eğer insan o konu hakkında emek verip araştırıp bilgi sahibi olup öyle fikir sahibi olursa hiç bir yönlendirme o kişinin düşüncesine etki etmez bilimsel gerçekliğe dayanmadıktan sonra hele ki konu iman ise en sağlam iman cehalet üzerine değil bilgi araştırma emek düşünce ile incelenip inşa edilen imandır ki bu imanı inşa edenler inandıklarından kesin olarak emin olurlar ve propaganda tesirine uğrayıp imanında şüpheye düşmezler ”biz hiç bilen ve bilmeyeni bir tutar mıyız” bu sözün nerede söylediğini bilgi sahibi olanlar hatırlar

 • Güzel yakında hz mehdi gelecek inşallah müslümanlık imparatorluğu kurulacak hz isada gelecek ve hz mehdi ile beraber kuracak bu imparatorluğu fakir insan kalmayacak ve yeryüzü cennete dönücek inşallah yedi yıl hz mehdi yönetecek dünyayı kırk yılda hz isa rabbim bizlere o günleri görmeye nasip etsin inşallah

 • yorumları az çok okudum ve herkesin görüş ve düşüncesine saygım var bu bir film olduğu için ve tarih biliminin kesin kanıtlarına dayanan bir belgesel olmadığı için süren tartışmalar hakkında hiç bir şey söylemeyeceğim benim söylemek istediğim tek bir husus vardır ki her fikrin bilgiye dayanması gerektiğidir her hangi bir konuda bilgi sahibi olmak için okumuş araştırmış incelemiş emek vermiş herkesin fikrine katılsam da katılmasam da saygı duyarım bu fikirler siyasi meseleler üzerine olabilir sosyal meseleler üzerine olabilir her türden konu üzerine olabilir yeter ki temel görüş ve düşünceler bilgi üzerine inşa edilsin burada konumuz din ise örneğin gerçekten bu konu üzerinde bir fikir sahibi olacak bir insanın en azından temel kutsal kitapların tümünü derinlemesine okuyup üzerinde karşılaştırmalar yaparak derin olarak düşünüp bir fikir sahibi olması gerekir ki yoksa tersi durumda savunduğu fikir temellinde bilgi araştırma ve emek olmaması nedeni ile ön yargı ve bağnaz sabit düşünceden öteye gitmez ve bu sebep ile o konu hakkında bilgi sahibi olan diğer insanlarda o kişinin düşüncesine saygı duymazlar ve bilgi sahibi olan insanların o kişinin temellinde bilgi olmayan fikrine karşı çıktıkları için o kişi o insanları cahilce itham etmekten kınamaktan öteye gitmeyen bir davranıştan öteye geçemez sonuç olarak da ortaya fikir alışverişinin olduğu sağlıklı bir tartışma yerine tamamen inatlaşmaya dayanan verimsiz bir tartışma ortaya çıkar herkese saygı ve sevgiler

 • film tamamıyla yanlış hiristiyanların inancına göre cevrilmiş bu inancı kabul eden imandan cıkar kafir olur doğruyu yazsam otuz sayfayı bulur .tek bir hadisi kelime yazıyorum.
  peygamber efendimiz şöyle buyuruyor.
  nefsim kutret elinde bununan allaha yemin ederimki
  kim benim peygamberliğimi duyarda iman etmeden .
  ölürse cennet yüzü göremez…

 • Yorumcu kardeş bende Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne gelecek diye İnananlardan biriyim. ahirzamanda Hz. İsa’nın bazı insanlara görünmesi, onları irşad etmesi, kendi dinine mensup insanları teslisten kurtarıp tevhide sevk etmesi mümkündür. Bu şekilde geldiğinde, herkesin onu gerçek Hz. İsa olarak bilmesi tanıması gerekmez. Kanaatimizce, herkesçe bilinecek şekilde gelmesi de şu dünyadaki imtihan sırrına aykırı düşmektedir.

 • Her gün Turk televizyonlarında yarı çıplak mankenleri dizilerdeki öpüşme ve yatak sahnelerini apuk sapık şeyleri izliyorsunuz.. sorun olmuyor da adamlar emek harcayıp film yapmışlar.. etmediginiz laf kalmadı.. birisi de kalkmış siteden filmi kaldır diyor.. bu kadar mı inancınız zayıf sizin..

 • Ali baybars kardeşim çok güzel açıklamış ihlas süresinde lem yeliz velem yuled ayetinde allah cc doğmadığı doğurmadığı alenen ifade edilmiştir film tamamen hurafedir rahmanin inancın tamamen saptırılmasıdır

 • yorumcu hz isa yeniden gelecek kuranda yazmaz hadislere bak bilmiyorsun ve burda mektup yazmışsın herşey kur anda yazmaz

 • Kardesim, Turkiye’de sadece Muslumanlar mi yasiyir saniyorsunuz ki bu film kaldirilsin filan diyorsunuz?
  Bu ulkenin en az yuzde onu gayrimuslimdir. Isteyenin istedigi dine inanma hakki vardir. Peygamber bile: “eger babaniz hristiyan ise, babanizi kiliseye goturmeden camii’ye gelemezsiniz” demisken, siz hangi hakla din ayrimciligi yapabilirsiniz? Siz peygamberden daha mi iyi bilirsiniz?

 • Bu sapık düşünce ise süpermeni, transformersı, örümcek adamı sakın ha izlemeyin. İmanınıza zarar gelir aklınıza şüphe düşer. Ne olur ne olmaz.

  Şu mesajlar sizin imanınızın ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor, başka birşey değil. İçinizde korkudan filmi hiç açamayanlar var, yarısında bırakanlar var. Gerçekten yazık.

 • Filmi Hristiyan filmi bu ya kaldırın dıyen bile olmuş.. siz manyak mısınız. Sizin Yaradana saygınız yok daha. Hristiyan olan dinsiz günahkar mıdır. Bu nasıl bir yobazlık yaşam tarzı. Senin fikirlerine inançlarına göre mii yapılacaktı bir Hristiyan filmi. otur onları anlamak mantığını yaşamak için izle.. Yada Müslamanlar dinimizi güzel yansıtan sarıklı cübbeli den çok modern Müslamnlığı hoşgoru sevgı kültür vs anlatan bi film yapsınlarda biz izliyeleim. Alkışlayalım hani..

 • sonuc itibariyle bakilirsa hepimiz ademin ogullariyiz din irk mezhep gözetmeksizin hep birlikte kardes gibi yasamaliyiz.hepimiz ayni yaraticiya inaniyoruz allah,god,ellah,tanri yani herkez kendi dilinde nasil cagiriyorsa o tek ve büyük herseyi yaratan can veren o.Yani hepimiz allahin büyüklügüne ve bütün alemlerin yaraticisi olduguna inanmaliyiz.Din savalarini birakmaliyiz benim dinim dogru senin dinin yanlis yok böyle bir sey aristirdiginizda müslümanlik hristiyanlik yahudilik olsun ayni allaha inanmak ondan baska yaratici olmadigini ondan baska bir sey den medett yardim istememizi emereder ne isteyeceksen hepsini allahtan isteyecegiz ve ona ibadet edecegiz ve dua edecegiz ALLAH BÜYÜKTÜR insanoglunun akli hayali almayacak kadar

 • Film tamamen hristiyan inancına göre çekilmiş. İsa ALLAH’ın oğlu değildir. İsa ALLAH’ın önce kulu sonra peygamberidir.

 • imaanınızın tehlikeye girmesini istemeyen arkadaşlar açsın iran yapımı hz meryem filmi izlesin hem uzun hem daha kalıtelı hemde kuran ışıgında yapılmış burdan iranı sevdiğim manası çıkmasın malum tarih boyunca en büyük köstek irandan geldi bize

 • Susun ve filminizi izleyin..

 • sevgili arkadaşlar,rabbimin dini tektir,hepimiz ona iman ederiz.dinin ismini insanlar koyar yani musevilik,hıristiyanlık,ve müslümanlık gibi.rabbimin bütün gönderdikleri kitaplar değiştirilmiş olduğundan mucize kitap KURAN-I KERİM inmiştir,hak olan değiştirilmemiş kitap budur.bu yüzden biz Kuran’a inanırız,incilde de kurandan ve efendimiz den bahsedilen yerlerde kaldırılmıştır.yani islam haricindeki bütün dinler doğruluğunu yitirmiştir.buna istinaden islam haricindeki bütün dinlere inanalar dinsiz sayılır,biz müslümanlar saygı gösteririz ama asla islam haricindeki hiçbir dini din den saymayız .eğer sayarsak kendi dinimize ortak koşmuş oluruz,buda bizi şirk e düşürür Allah bizi imansızlıktan korusun inşallah..

 • arkadaslar Elhamdulillah muslumaniz ve bu filmde bize yanlis gelebilir. Ama bunun icin siteyi yada Bilgin abimizi suclamayalim. O sadece filmini koymus. Ben de muslumanim ama izledim. Gunah mi islemis oldum? dinimden mi ciktim? hayir. sadece bir film yani abartmayin bu kadar.

 • dini bir film ama kurgulanmış.olaylar birebir anlatılmamış
  örnek hz.isa çarmağa gerildiğinde baba baba diye sesleniyor Allah’a
  böyle birşey kesinlikle kabul edilemez.zaten hz.isa böyle birşey kesinlikle dememiştir.
  kuran-ı kerimdeki ihlas süresinde ve bir çok ayette Allahın eşinin benzerinin olmadığı
  ne ilki ne sonu olduğunu eşten ve çocuktan münezzeh olduğu sabitlenmiştir.
  tabi olaya bir hristiysn gözüyle bakarsak bu hristiyanlar için etkileyici bir film olur

 • benim hiristiyan arkadaşlarım var onlarda hep Hz İsa Allah’ın oğlu cünkü o cinsel yolla doğmadı diyorlar ona bakarsa Hz Adem hem anasız hem babasız topraktan yaratıldı eğer Allah’ın bir oğlu olsaydı sence hangisine oğlumdur derdi ilk kumdan yarattığı hz Adememi yaksa Allah tarafından Meryem oğlu Hz İsa ya mı

 • Fİlmin ismini görür görmez izlemem kararı aldım yorumlarada göz atınca ilk birkaç yorum için izleyeyim dedim ama devam edince yorumlara vazgeçtim, BU SAPIK DÜŞÜNCE İÇİN BİLGİN BENCE İSMİNDEN DOLAYI BUNU YAYINLAMAMALIYDIN SİZİ KINIYORUM. yarın hesabını sorarlar.

 • evet isa mesihi anlatan güzel bi film ve tanrının bizi kurtarmak için kendi oğlunun çarmıhta ölmesine yani bizim günahlarımızı üstlenmesine izin vermesini anlatıyor…anlayıp kabul eden arkadaşlar için mesaj oldukça net ama kabul etmeyenler içinse zaten incil de de geçiyor…onlar görmeyecekler anlamayacaklar çünkü yürekleri nasır tutmuştur diyor…

 • Yorumları okudum güzel arkadaşlara bende birşeyler eklemek için gerçek Hz. İSA a.s anlatan hiristiyanların yasakladığı barnabas incili okumanızı isterim ‘ bütün ilmin amacı ne yaptığını bilen bir akıla sahip olmaktır’ filmi şimdi izleyecem..

 • Bilgin kalbimi kırdın bu filme ilk yorumu ben yapmıştım ama görüyorumki kaldırmışsın,sebebini yazarmısın,ben zaman ayırıp yorum yapıyorum !!! neden kaldırdın lutfen bilmek istiyorum ???
  şirk içeren bir filmi baştan boom boş bi film oldugunu yazdım ne gerek var dı ???

 • hangi isa bu ? Bizim insanımız gibi… sevenini görmedim. Bravo avrupalılar …

 • Kafaya bak filmi kaldır siteden diyor.Tavsiyede bulunuyor aklı sıra.
  Bunu söyleyen zihniyet ile filmdeki Gerici yahudi zihniyet aynı
  2000 sene sonra bile değişen birşey yok.

 • evet ALLAH hepimizi ıslah eylesin. bazı kara cahil kısımdakiler 40 yıl kitap okuyup bizim gibiler yüzünden ateist olduğunu iddia eden geri kafalı. demek ki sen sadece okumuşsun, ibret akıl almamışsın. benim vicdanım bu filmi izlemeye el vermedi. ben çok şükür müslümanım. FİLM ALT YAZILI, ve yazılanları okuyorsun. haşa orda ALLAH ın oğlu vs. diyor sen onu okuduğunda ALLAHA şirk koşmuş oluyorsun. film dahi olsa kutsal değerlerime gram laf söyletmem. senin dinin imanın ateş olduğuna göre sen ne dersen de umrumda değil. bu herkes için geçerlidir. AL İMRAN SURESİ 19. AYETTE RABBİMİZ;
  “İnneddîne ındallâhil İslâm.(ü) ve mahtelefellezîne ûtülkitâbe illâ min ba’di mâ câehümül ılmu bağyen beynehüm. Vemen yekfür biêyetillâhi feinnellâhe serîül hısâb(i)*ALİ İMRAN/19.20
  “Fein hâccûke fegul eslemtü vechiye lillâhi vemenittebeani. Ve gul lillezîne ûtül kitâbe vel ümmiyyûne eeslemtüm. Fein eslemû fegadihtedev. Ve in tevellev feinnemâ aleykel belâğ.(u) Vallâhü basîrun bil ıbâd(i)*ALİ İMRAN 20.
  “Allah katında din, şüphesiz İslâmiyet’tir. Ancak, Kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki ihtiras yüzünden ayrılığa düştüler. Allah’ın âyetlerini kim inkâr ederse bilsin ki, Allah hesabı çabuk görür.” “Ey Muhammed! Eğer seninle tartışmaya girişirlerse, “Ben bana uyanlarla birlikte kendimi Allah’a verdim,” de. Kendilerine Kitap verilenlere ve kitapsızlara: “Siz de İslâm oldunuz mu?”de, şâyet İslâm olurlarsa doğru yola girmişlerdir, yüz çevirirlerse, sana yalnız tebliğ etmek düşer. Allah kullarını görür.” (Ali İmran 3/19-20)
  Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:
  “Kim İslam’dan başka bir din ararsa, bilsin ki, (o din) ondan kabul edilmeyecek ve o, ahirette kaybedenlerden olacaktır.” (Al-i İmran: 3/85)

 • Merhaba arkadaşlar yorumlara bakıyorumda genel kanı bu filmin bir hıristiyanlık propagandası oldugu yönünde ben filmi sadece görsel şölen yani bir sinama filmi olarak izlemenizi öneriyorum sanmıyorumki birileri bu filmi izleyipde dinini değiştirsin belki bir ateisti imana getirebilir buda çok fena birşey sayılmaz:) birde dinden çıkma konusuna değinmiş arkadaşın biri dinden bukadar kolaymı çıkılır ancakki bilerek istiyerek ALLAH cc karşı geleceksinki yanii şirk koşacaksınki dinden çıkasın bizim dinimiz hoş görü dinidir herkes kendi inancında hürdür nerde doğdugunuz ve nasıl yetiştiliğinizi göz önüne alın lütfen.emekler içinde Bilgin teşekkürler ediyorum sana.herkese saygılarımla.

 • Tarih içinde hakkında en çok yanlış inanca sahip olunan kişi belki de Hz. İsa’dır. Ona karşı ilk haksızlığı Hıristiyanlar yapmış ve onun Allah’ın oğlu olduğunu iddia etmiş ve onu Allah’a eş koşmuşlardır. Kuran’da Allah bu iftiraya cevap verirken şöyle buyurur:

  5/73- Andolsun, “Allah üçün üçüncüsüdür.” diyenler küfre düşmüştür. Oysa tek bir ilahtan başka ilah yoktur. Eğer söylemekte olduklarından vazgeçmezlerse, onlardan inkâr edenlere mutlaka (acı) bir azab dokunacaktır.

  Hz. İsa’nın hakkındaki bir diğer yanlış inanç da geleneksel İslam anlayışında vardır. Bu inanca göre ise, Hz. İsa henüz ölmemiştir ve tekrar yeryüzüne dönecektir. Özellikle bazı Kuran ayetlerindeki ifadelerin anlamları kaydırılarak, konu çarpıtılmakta ve yanlış yorumlarla, sanki Kuran’da varmış gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

  Bu çalışmada Kuran’da Hz. İsa’nın ölümünün nasıl anlatıldığı üzerinde duracağız ve yanlış yorumlanan ayetleri gözden geçireceğiz.

  1- Kur’an’daki iki ayette açıkça Hz. İsa’nın vefat ettiği bildirilir:

  5/117- “Ben onlara bana emrettiklerinin dışında hiç bir şeyi söylemedim. (O da şuydu:) ‘Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin.’ Onların içinde kaldığım sürece, ben onların üzerinde bir şahidim. Benim (dünya) hayatıma son verdiğinde (tevefa), üzerlerindeki gözetleyici Sen’din. Sen her şeyin üzerine şahid olansın.”

  3:55 ALLAH İsa’ya şöyle demişti: “Senin dünyadaki hayatına son vereceğim ve kendime yükselteceğim. Seni inkar edenlerden kurtaracağım ve sana uyanları Diriliş Gününe kadar inkar edenlerin üzerinde tutacağım. Sonra, dönüşünüz banadır ve anlaşmazlığa düştüğünüz konularda aranızda ben hüküm vereceğim.”

  Bu ayetlerde Hz. İsa’nın vefat ( teveffa) ettiği açıkça vurgulanmaktadır. Teveffa ( توفىَ ) kelimesi “canın alınması” anlamına gelir. Kuran’da bu kelime 25 yerde geçer. Bu kelimesinin geçtiği ayetler şöyledir:

  4:97 Kendilerine zulmedenlerin canlarını alırken melekler…..

  6:61 ……. Sizden birine ölüm geldiği zaman elçilerimiz onun canını hiç vakit geçirmeden alırlar.

  47:27 Melekler canlarını alırken nasıl da (pişmanlık içinde) yüzlerine ve sırtlarına vururlar?

  5:117 ….Aralarında bulunduğum sürece onlara tanıktım. Canımı aldıktan sonra ise sen onların üzerine gözetleyici oldun. Sen her şeye tanıksın.”

  16:28 Onlar ki, nefislerine zulmedip dururlarken melekler canlarını alır.

  16:32 İyi durumdayken melekler canlarını almaya geldiklerinde,

  10:46 Onlara söz verdiklerimizin bir kısmını sana göstersek de veya canını alsak da,

  13:40 Onlara söz verilenlerin bir kısmını sana göstersek de, senin canını alsak da

  40:77 ……ondan önce hayatına son versek de, onlar bize döndürüleceklerdir.

  8:50 İnkar edenlerin canlarını melekler alırken bir görseydin!…..

  10:104 …..Ben ancak, sizin canınızı alan Allah’a taparım. İnananlardan olmakla emrolundum.”

  16:70 Ve sizi Allah yarattı, sonra da yaşamınıza son verir.

  32:11 De ki, “Üzerinize görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak ve sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.”

  4:15 Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı içinizden dört tanık getirin. Tanıklık ederlerse, onları, ölünceye veya Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde tutun.

  7:37 …. Elçilerimiz kendilerine gelip canlarını alırken….

  3:193 “Rabbimiz, biz, ‘Rabbinize inanın’ diye imana çağıran bir davetçiyi işittik ve inandık. Rabbimiz, günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve iyi kişiler olarak canımızı al.

  12:101 “Rabbim, sen bana hükümranlık verdin ve rüyaların yorumunu öğrettin. Yeri ve göğü ayırarak yaratansın. Dünya ve ahirette sensin benim Velim (sahibim). Canımı Müslüman olarak al ve beni iyilere kat.”

  22:5 ………. Kiminizin hayatına son verilir,

  40:67 …….. Sizden bazılarının canı daha erken alınır.

  2:234 İçinizden ölen erkeklerin geride bıraktığı eşleri…

  2:240 Ölüp de geriye eşler bırakan erkekleriniz,…

  3:55 Allah İsa’ya şöyle demişti: “Senin dünyadaki hayatına son vereceğim ve kendime yükselteceğim. …..

  Bu ayetlerden de anlaşılacağı gibi teveffa kelimesinin anlamı “canın alınması”dır. Bunlar dışında teveffa kelimesinin geçtiği iki ayet daha vardır. Bunlarda da yine teveffa kelimesi canın alınması anlamında kullanılır. Ama bunun istisnası vardır ve ayette de bu durum belirtilir. Uyku ile ilgili ayetler şöyledir:

  39:42 Allah ölüm anında nefsi (bilinci) alır; ölmeyenleri de uyku anında… Hakkında ölüm kararı verdiklerini tutar ve diğerlerini de belli bir süreye kadar salıp gönderir. Düşünen bir topluluk için bunda dersler ve işaretler vardır.

  6:60 O’dur, geceleyin sizi öldüren, gündüzün ne işlediğinizi bilen, belli yaşam süresi dolsun diye gündüzleyin sizi dirilten… Sonra dönüşünüz O’nadır ve yaptıklarınızı size haber verecektir.

  Bu ayetlerde geçen ifade de teveffadır. İnsanların uykusunda da canlarının alındığı bildirilir. Uykuda olanların canları uyanınca verilmektedir. Ayette uykudaki ölümün istisnası belirtilmiş ve canın daha sonra verildiği açıklanmıştır. Buradaki istisna durumuna dayanarak tüm teveffa kelimelerinin uyku olduğunu iddia etmek son derece yanlıştır. Çünkü diğer teveffa geçen ayetlerde uyku durumunda olduğu gibi canın geri verildiğinden kesinlikle söz edilmez.

  Hz. İsa ile ilgili ayetlere tekrar bakılırsa, onun canının alındığı bildirilmekte ve daha sonra verileceği yönünde hiçbir ifade bulunmamaktadır. Onun uykudaki gibi olduğunu iddia etmek sadece konuyu çarpıtmaktan öteye gitmeyen bir çabadır. Eğer Hz. İsa ile ilgili ayetlerdeki “vefat ettirme” ifadesini uyku olarak kabul edeceksek, diğerlerini de böyle kabul etmemiz gerekir. Çünkü aynı kelime aynı şekilde farklı yerlerde kullanılmaktadır. Örneğin: “4:97 Kendilerine zulmedenlerin canlarını alırken melekler…..” Bu ayette geçen ifadeden hareketle bu zulmedenlerde uyku halinde midir? Onlar da Hz. İsa gibi geri mi döneceklerdir? Onların Hz. İsa’dan farkı nedir? Bu ve buna benzer sorular hep cevapsız kalacaktır.

  Ayette olan ifade Hz. İsa’nın açıkça öldüğüdür. Bunun ötesinde tekrar ruhunun verileceğine dair uyku ile ilgili ayetlerde olduğu gibi hiçbir açıklama yoktur.

  Örneğin peygamberimizin vefat ettirilmesiyle ilgili bir ayette de aynı teveffa kelimesi geçer:

  13:40 Onlara söz verilenlerin bir kısmını sana göstersek de, senin canını alsak ( teveffa) da…

  Bu ayetteki hitap Hz. Muhammed’edir. Eğer vefat kelimesini uyku gibi kabul edilirse, buradan yola çıkarak Hz. Muhammed’in bir gün döneceğini iddia edebilir. Bu ne kadar saçma bir iddia ise Hz. İsa’nın gelişini yukarıdaki ayetlere dayanarak iddia etmekte aynı ölçüde saçma bir iddiadır.

  2-Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne döneceği iddiasında bulunanların buna delil gösterilmeye çalıştıkları ayetlerden birisi şöyledir:

  Hani Allah, İsa’ya demişti ki: “Ey İsa, doğrusu seni Ben vefat ettireceğim ve seni Kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim. Sonra dönüşünüz yalnızca Banadır, hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyde aranızda Ben hükmedeceğim. (Al-i İmran Suresi, 55)

  Bu ayette geçen “sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim.” ifadesinden yola çıkarak, sözde Hz. İsa’nın tekrar geleceğinin Kuran’da bildirildiği iddiasında bulunulmaktadır. Bu senaryoya göre Hz. İsa yeryüzüne dönecek ve dünya hakimiyetini kendisine inananlarla beraber kuracaktır. Oysa bu tamamen Kuran’da anlatılmayan, vehme dayalı bir senaryodur.

  Bu ayetin hiçbir yerinde Hz. İsa’nın yeryüzüne tekrar gelişinden söz edilmemektedir. Hz. İsa’ya uyanlar kıyamete kadar insanların üstüne geçecektir. Bu ayette vaat edilen budur. Yoksa Hz. İsa gelecek sonra tüm insanları birleştirecek ve insanların üstüne önder olacak gibi bir mantık ayette kesinlikle yoktur. Burada ayetin anlamı kaydırılarak Kuran’da bildirilmeyen bir şeyi söylemek ve böyle bir sonuç çıkartmak yanlış bir yaklaşımdır.

  Burada kastedilen Hz. İsa’ya iman edenler yani Müslümanlardır. Müslümanlar ona bir peygamber olarak iman ederler. Müslümanların dünyada bir düzen kuracakları açıklanmaktadır. Bunun için Hz. İsa’nın gelişi gibi bir ön şart yoktur.

  3-Bu konuyla ilgili olarak kullanılan bir ayet de şöyledir:

  And olsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o da onların aleyhine şahit olacaktır. (Nisa Suresi, 159)

  Bu ayette de dikkat edilirse, yine Hz. İsa gelecek diye bir anlam ya da ima yoktur. Sadece Kitap ehlinden olanların ölmeden önce ona inanacaklarını bizlere bildirmektedir. Bu ayetten yola çıkarak Kitap ehlinin ölmeden önce Hz. İsa’ya inanması ancak onun gelmesiyle olur. Öyle ise Hz. İsa gelecektir gibi yorumlar yapmak yanlıştır. Burada ayette olmayan bir şart ortaya atılmış ve açıkça ayetin anlamı çarpıtılmıştır.

  Bir kere ayette Kitap Ehli’nden olanların kıyamete yakın bir zamanda Hz. İsa’ya iman edeceklerine dair bir ifade yoktur. Bu ayette tüm Kitap Ehli kastedilmektedir. Ayrıca ölümlerinden önce Kitap Ehli’nin iman etmeleri için Hz. İsa’yı görmeleri gibi bir şart da ayete göre söz konusu değildir. Hz. İsa’nın sağlığında bile onu görüp kitap ehlinden iman etmeyen bir çok kişi olmuş ve hatta onu öldürmeye bile kalkmışlardır.

  Bu olsa olsa böyle olur mantığıyla bu sonuç çıkartılmış, Kuran’da bildirilen dışında ön yargıyla ulaşılmış bir iddiada bulunulmuştur.

  Ayrıca ayetin devamı dikkatli okunduğunda çok önemli bir gerçek ortaya çıkacaktır. Hz. İsa ölümlerinden önce kendisine iman edenlerin hakkında kıyamet günü aleyhlerinde şahitlik yapacaktır. Bu ayetin Arapça metninde “aleyhim”( عليهم) ifadesi geçmektedir. “Aleyhim” kelimesinin “onların üzerine” veya “aleyhlerine” anlamları vardır. Bu kelime şahitik yapmak fiiliyle kullanıldığında bu şahitliğin olumsuz olduğu yani aleyhlerine olduğu anlaşılmaktadır. Kuranda bu iki kelimenin geçtiği ayetlere bakıldığında bu anlaşılacaktır.

  Örneğin:

  41/20- Sonunda oraya geldikleri zaman, işitme, görme (duyuları) ve derileri kendi aleyhlerine şahitlik edecektir.

  Ayetin devamıyla düşünüldüğünde kitap ehlinde ölümlerinden önce Hz. İsa’ya iman edenlerin imanının makbul bir iman olmadığı anlaşılmaktadır. Aksine Hz. İsa onların aleyhlerine şahitlik yapacaktır. Bu iman Firavun’un imanı gibi kabul edilmeyen bir imandır. Üstelik burada söz edilen kitap ehli kıyamet gününe yakın olanlar değil Hz. İsa’dan sonra yaşayan tüm kitap ehlini kapsar. Bunların hepsi ölümlerinden önce Hz. İsa’nın Allah’ın elçisi olduğuna iman etmektedirler. Fakat ölüm anından önce olan bu iman makbul bir iman değildir. Hesap günü İsa onlardan şikayetçi olacaktır. Yukarıdaki ayetin önce ve sonrası okunduğunda burada kitap ehlinden Yahudilerin eleştirildiği görülecektir.

  Şimdi ayete başına dönersek bu ayetin neresinde Hz. İsa tekrar yeryüzüne gelecek şeklinde bir anlatım yada ima vardır? Neye dayanarak böyle bir sonuç çıkarılmaktadır? Görüleceği gibi bu iddia sadece bir vehimdir ve bu yanlış yorumlar Kuran’a ait değildir.

  4- Zuhruf suresinde ki bir başka ayet de yine anlamı dışında Hz. İsa’nın gelişiyle ilgili kullanılmaya çalışılmaktadır. Ayet şöyledir:

  Şüphesiz o, saat için bir ilimdir. Öyleyse ondan yana hiçbir kuşkuya kapılmayın ve bana uyun. Dosdoğru yol budur. (Zuhruf Suresi, 61)

  Bu ayette o sıfatının Hz. İsa olduğunu söyleyip, onun kıyamet saati için bir ilim olması için ancak kıyametten önce gelişiyle olabileceği iddia edilmektedir.

  Bu ayette geçen “o “ zamiri hakkında iki farklı görüş var. Biri “o “zamirinin Kuran’ı işaret ettiği diğeri ise” o” zamirinin Hz. İsa’yı işaret ettiğidir. “O” zamirinin Hz. İsa’yı işaret ettiğini kabul etsek bile, ayetin direkt anlamından Hz. İsa’nın yeniden yeryüzüne gelişini söyleyen yada işaret eden bir ifade bulunmadığı görülecektir. Bu ayette de diğerlerinde olduğu gibi bir ön kabul yapılıyor ve Hz. İsa’nın kıyamet için bir ilim olması için ancak kıyametten önce gelişiyle olabilir denilmektedir.

  Örneğin bir başka Kuran ayetinde “kıyamet yaklaştı “ şeklinde bir ifade bulunmaktadır. Günümüzden 14 asır önce de Kuran’ı okuyan bir kişi bu ayetle karşılaştığında kıyametin yaklaştığını okumaktaydı. Fakat aradan 1450 yıla yakın bir zaman geçmiştir. Hala kıyamet kopmamıştır fakat kıyamet bize yakındır. İnsanlık tarihine göre yaşanan zaman ayetin ifadesiyle kıyamete yakın bir zamandır. Ama kıyametin kopması daha asırlarda sürebilir veya yarın da kopabilir.

  Bunun gibi ayetin ifadesiyle Hz. İsa kıyamet için bir ilimdir. Yani Hz. İsa ile ilgili bir şey kıyametin saatinin bilgisini verecektir. Fakat ayette Hz. İsa’dan hemen sonra kıyamet kopacak gibi bir anlatım yoktur.

  5- Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne döneceğini bir an için kabul edelim. Bu durumda yaptığımız kabul açıkça Kuran’daki ayetlerle çelişecektir.

  Hz. İsa kendisine kitap verilmiş bir nebidir. Eğer ikinci sefer gelecekse yine nebi olacaktır. Onun ikinci gelişinde nebi olmayacağının iddia edilmesi açık bir saptırmadır. Kuran’da Hz. İsa’nın nebiliğini ortadan kaldıran hiçbir ayet yoktur. Fakat yine Kuran ayetinde Hz. Muhammed’in nebilerin sonuncusu olduğunu bildirilmektedir:

  33/40- Muhammed, sizin erkeklerinizden hiç birinin babası değildir; ancak o, Allah’ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah, her şeyi bilendir.

  Bu durumda Hz. İsa’nın tekrar geleceğini söylemek bu ayetle açıkça çelişir. Çünkü son nebi Hz. Muhammed’dir ve ondan sonra bir daha nebi gelmeyecektir.

  6- Hz. İsa’nın tekrar geleceğini iddia edenlerin, kendi görüşleri doğrultusunda kullanmaya çalıştığı ayetlerden birisi de şöyledir:

  4/157- Ve: “Biz, Allah’ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa’yı gerçekten öldürdük” demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiç bir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler.

  Bu ayette geçen “onu öldürmediler ve onu asmadılar.” İfadeden yola çıkarak Hz. İsa’nın öldürülmediği ve asılmadığı dolayısıyla hala canlı olduğu ve tekrar yeryüzüne döndürüleceği iddia edilmektedir.

  Oysa ayet önyargılardan sıyrılarak okunduğunda böyle bir anlatımın olmadığı açıkça anlaşılacaktır. Burada söylenen şey Hz. İsa’yı öldürmeye çalışan kişilerin onu öldüremediği ve asamadığıdır. Yani inkarcılar Hz. İsa’ya bir zarar verememişlerdir. Fakat bu Hz. İsa’nın vefat etmediği ve tekrar yeryüzüne gönderileceği anlamına gelmez. Örneğin: müşrikler Hz. Muhammed’i ne öldürebildiler ne de asabildiler. Böyle olması Hz. Muhammed’in ölmediği anlamına gelmez. Hz. Muhammed başka bir vesile ile vefat etmiştir. Yukarıdaki ayette de Hz. İsa’nın inkarcılar tarafından öldürülmediği vurgulanmaktadır. Fakat bu başka bir vesile ile Allah onu vefat ettirmiş ve kendi katına yükseltmiştir. Dolayısıyla da bu ayetteki ifadelerde ne Hz. İsa’nın vefat etmediği gibi bir anlam vardır, ne de tekrar yeryüzüne döneceğine dair bir anlatım mevcuttur.

  Sonuç: Temel olarak Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne dönüşüne delil olarak gösterilmeye çalışılan ayetler bunlardır. Görüldüğü gibi ayetlerde bildirilen Hz. İsa’nın öldüğüdür. Bunun ötesinde hiçbir ayette tekrar yeryüzüne döneceğine dair bir ifade yoktur.

  Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne dönüşü iddiası Kuran’a dayalı bir düşünce değildir. Bu düşünce Hıristiyan etkisiyle uydurulmuş hadisler vasıtasıyla İslam dinine geçmiştir. Günümüzde de bu konuyu suiistimal etmek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu suiistimallere karşı yapılacak en iyi tavır, olayları hep Kuran’a göre değerlendirmek ve Kuran dışı bu tarz zırvaları tümüyle terk etmektir.

 • Herkül ne ise bu da o. Fantastik film türünü sevenler izleyebilir. Bildiğiniz masal işte… Uykudan önce iyi gider.

 • Allah din yaratmadı, dini yaratan insandır, Allah iman yarattı, Bu şekilde insan oğlu yaratıcısıyla iletişime geçer.Mesih imanlıları Tevrata zebura incile bu üç seriye inanır. Kutsal kitaplar bir dizi halindedirler, hepsi birbirini tamamlar. Sizler sadece gerçeği görmeyesiniz diye kendi dininizin içine hapsolmuş ve hiç bir şekilde gerçeği arayamayan üzüldüğüm insanlarsınız. GERÇEĞİ ARAYIN ONU BULACAKSINIZ

 • Ali Baybars ömrüne bereket kardeşim

 • O kadar çektiniz sonra yine nasıl bu kadar saptınız diyor insan ibretlik bir film Allah akıl fikir versin dicem de vermez irade verir sadece herkes kendi bacağından 🙂

 • 10 bölümlük The Bible (Peygamberler Tarihi) dizisinin Hz İsa’yı anlatan son bölümlerinden kırpıp kırpıp bu filmi ortaya çıkarmışlar ve pek çok önemli sahneye burada yer vermemişler.Meraklısı nette diziyi bulup izleyebilir hatta belki Bilgin bile bölümleri yayınlar.:)

 • Film yanlış anlatıyor ne demektir ya… Adam zaten hristiyan, kendi dinini anlatmış. Sende otur çek doğru bildiğini. Tüm inandıklarımız yanlan yanlış şeylermiş, müslümanlara göre anlatalım isa’nın hayatını mı diyeceklerdi.

 • abi tamam haklısınız emek var bilgin yine komuş sağol sun amadini açıdan bakarsan hristiyanlığı övüyor film zaten eksikliklerle dolu yalan yanlış şeyler yapmışlar emek acısından bakarsan bak buna sözümm yok adamlar yapmış uğraşmışlar

 • Oncellikle burdan mumin duyarli ve zeki mumin kardeslerimi kutluyorum,

  Butun hamd Allah’a mahsustur. Kendisine ortak kosan insanlar’dan ve burda filmin icin’de oldugu gibi icerigi sirk olan filmlerden Allah’a siginirim.

  Burda gercekten birkac yorum yapan insanlarin yorumuna ilginizi cekmek istiyorum.( musluman duyarli kardeslerimi yani, digerlerini Allah islah/hidayet etsin )

  Oncelikle bu sitenin sahibine seslenmek istiyorum. Gercekten bu cok vahim. Aramizda belkide cok ilimli olmayan musluman kardeslerimiz var. Islamin fikhi’na/yasasina gore bir haram olan birsey yapildigi zaman. Yapan zat’in bunun haram oldugunu idrak ettigi takdirde din’den cikmaz, yani murted olmaz ama eger bu haramin islendigini duyan birisi, ne guzelde yapmis helal olsun demesiyle din’den cikar. Nicin? Cunku Allah’in haram kildigi birseyi helal kabul etmesinden dolayi.

  Simdi gelelim bu filmin icerigine: Bu filmin icinde ortak kosuluyormu Allah’a, halbuki Ihlas/Ayetel kursi gibi surelerinde Allah’in sifatlari anlatiliyor onceki yorumlarda’da kardeslerim bunlari izah ettiler. Acaip olan ise ne kadar kisi bu filme, muhtesem, veya kesinlikle izleyin, veya sibel gibi super cahil insanlarin yorumlarina hayret ediyorum, eyer muslumanlarsa tabiki, yoksa bir onemi yok. Burdan bu sitenin sahibine sesleniyorum, eyer muslumansan bu konuda duyarli olmaya davet ediyorum sizleri. Neden? Cunku bu muslumanlarin haram/sirk islemelerine sebeb oldugunuzdan dolayi. Eger burdaki yaziya, islami hukumlerden supheniz varsa, diyanet’ten bilgilere ulasabilirsiniz. Bunlari anlamak icin cok az zeka yeterli.

  Isa Aleyhis Selam bir yuce peygamerdir ama ne tanridir nede Allah’in ogludur, HASA!
  Isa Aleyhis Selamin geri donmesinin sebebi ise, Allah duasini kabul ettiginden dolayidir. Onun arzusu ve duasi ummeti Muhammedden olmak idi. Alahu Teala Isa a.s. soracak, senmi dedin bu insanlara sana tapmalarina, Isa a.s. ise ya Rabbi sen beni benden iyi bilirsin ben oyle birsey demedim der.
  Isa a.s. peygamber olarak degil, ummeti Muhammed’den olmaya gelecek.

  Selamun Aleykum kardesler!

 • Tamamen Hirisitiyanlik Propagandasi Allah(cc) ´a şirk koşanlari izlemek istiyorsaniz buyurun .Vesselam

 • “Yahudiler Üzeyir ALLAH’IN oğludur dediler, Hıristiyanlar da Mesih ALLAH’IN oğludur ddile. bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir.daha önce inkara sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar, Allah onları kahretsin nasıl da saptırıyorlar”(tevbe s.9/30)…sayın sibel hanım bi de inanıyorum olabilir dyosunuz haşa inanan biri olsanız önce grçek mi değil mi diye Kur’an-ı okur cevaplarınızı orda arar şirk içeren sözlerde bulunmazsınız

 • gevezelik yapmıyıcam … bu filmi izlemek Kur-an Kerim’in bir çok ayetini red ettiği için haramdır … yönetici kardeştende bu kadar kişiye vesile olmaması için kaldırmasını rica ve tavsiye ediyorum . . .

 • Hikayenin bircok yeri carptirilmis, farkli bir sekilde islenmis veya anlatilmamis tutku filminin cakmasi denilmemesi icin senaristin karari olsa gerek filmi izlemeden aklinizda bulunsun bir hollywood filmi kalitesi beklemeyin gerek kameranin dandikligi gerek igrenc isiklandirma olsun beklentiyi yuksek tutmamak gerek ve ayrica igrenk kostumler ve makyajlarda cabasi resmi SPQR kalkani kartondan yapildim diye bas bas bagriyor birde seytani napmislar oyle 4 kitapta seytan en guzel yaratilmis melek olarak gecer burda sanki bir uzayliymis gibi sanki metalik gri ile siyah boyaya batirip cikartmislar gibi selenadaki hades bile bundan kat ve kat daha basariliydi acikcasi 3. partin yarisina kadar izleyebildim admin heralde wikiden birseyleri okuyup yazmis olacak ki goz kamastirici gorsel efektlerden bahsediyor 😛 filmde efekt namina birsey yok ki ve ayrica butun sucu roma valisinin uzerine atmak kesinlikle yanlis olmus sanki vali ferisileri tehdit ediyormus gibi :/ roma valisi ferisilerin halkin ona getirmeden once degil tehdit etmek haberi bile yoktu… ve dublaj yapilirkende bazi yerleri atlamislar ornegin 2. parttaki “ben yolum” demesi gibi ve dublajda bircok sacma sapan gunumuz turkcesi ile yapilmayip bircok yerde tarih olmus bir turkce karsiligi ile cevirilmis ki insanlarin bunlari anlamasi veya dogru anlamasi gibi bir kaygi olusturuyor olmalari illaki izleyeceksenizde filmi ingilizce izlemeniz veya altyaziya aldiris etmemeniz tavsiye edilir.

 • slm,ALLAH 4 KİTAP GÖNDERDİ BU DÖRT KİTABIN TOPLAMI KURANDA VAR HEPSİ İNCİLDE DOĞRU TEVRATTA BUNLAR KURANİKERİMDE VAR İSA PEYGAMBERDİR DİYER PEYGAMBERLER GİBİ,BİZİM PEYGAMBERİMİZ,HAZRETİMUHAMED SON PEYGAMBERDİR,BUNDAN SONRA PEYGAMBER GELMİYCEKTİR DER KURANİKERİM,BÜTÜN PEYGAMBERLERİ SEVİN DER,ONLARI RABBİM YOLLAMIŞYIR BİZLER İNANIR SEVERİZ BİZİM PEYGAMBERİMİZ HAZRETİ,MUHAMMETTİR.BU FİLİM İÇİN ÇOK TŞK EMEĞİNİZE SAĞLIK HARİKA HERKEZİN İZLEMESİNİ İSTERİM SAYGILAR.

 • @sibel filmi izlemeden önce yorumlara bakarım öyle izlerim bu filmi izlemedim ama yorumları actıgımda gordumkı tartışmalar söz konusu olmuş söylediklerin doğru bizim din (İSLAM) hak din ve dinimizde İman şartları var 6 tane ve bunlardan birisi şudur kitablara iman.Tamam kitablara iman ettik. Tevrat incile inandık ama şuanki tevrat ve incil üzerinde oynanmış olandır.Gerçek Tevrat ve incilde zaten son Peygamberin geleceği ve bu kitabların hükmünün kalkacağı yazılmıştır. Tevrat incil onlar belirli kabilelere geldi ama Kur’anı kerim tüm dünyaya geldi.VE şuan ellerindeki tevrat ve incil gerçek değil değiştirilmiş olandır.

 • yazık üzülüyorum bu hristiyanlara rabbim hiç peygamberine böle zulümü reva görürmü neyse yine de onların bakış açısına göre film güzel sayılır sağol bilgin.

 • selamlar
  neden filmi islami konuan değerlendiriyorsunuz.adamlar kendilerine göre film yapmışlar film olarak izleyin.güzelliği görün ozaman bizde kendi inancımıza göre yapalım.aynısını onlarda bize söyleyecek ama yapamayız çünki içinde aşk olmayacak o zaman da tutmaz ♂☼

 • film bukadar uzun tutulmasına ramen konuları esas alıcak olursak ki.. isevi inancına göre isanın hayatı bukadar basit değil vasat bir film olmuş şaşırdım doğrusu birçok önemli yeri atlamışlar

 • arkadaşlar bunların hepsi hiristiyanlığı yaymak için yapılan filmler hz.isa kimseyi vaftiz etmedi kilisedeki pedermidir nedir onlar yaptı yahudiler hz.isa ya ibadet etmedi hz.isa allah ibatet ederdi hristiyanları öven bu film tamamen yanlışlar üzerine kurulmuş islamı adam gibi bilen biri bu filmden anlarki bu insanları aklını kurcalamak ve hristiyanlığı benimsemelerini sahlamak amaçlı bir film hz.muhammet (S.A.V) mın benden sonra geleceğini söylüyordu hz.isa o müslümanlığı yayıyordu hristiyanlığı değil tabi bazı inslanlar bunu anlamayıp filmden etkilenip yanlışyola düşerlerse allah iflah etsin ne diyek

 • tamamen hristiyanları övüyor allah iflah etsin

 • tamamen hristiyanlığı konu alan bir filmdi içindeki çoğu şey yanlıştı birincisi yvaftiz ediyomuş hz.isa kimseyi vahtiz etmediki kiliselerdeki pedermidir nedir onlar yapıyordu filmin tammamı hristiyanlık üzerine gidiyor yahudiler hz.isaya tapıyolarmış falan abuk sabuk olmuş arkadaşlar bu bunu izleyip gerçek sanmayın tamamen yanlışlar üzerine kurulmuş hristiyanlığı övmek ve yaymak amaçlı bir film hz.isa allaha ibatet ediyordu kendisine ibatet etirmiyordu bune herkez ona tapıyor falan allah ifla etsin nediyek şimdi bazı bilmeyen insanlar bunu izleyip doğru derse hiç şaşmam biliyosunuz böyle filmler insanları etkilemek ve onları hristiyanlığa yöneltmek amaçlı gerçek doğru hz.muhammed (s.a.v)dır hz.isa bile benden sonra son peygamber gelecekdiyordu bu filmde bunu göstermiyor bile allah iflah etsin !!!!

 • Adamlar Hz.İsa’nın hayatı hakkında yapmışlar bu filmi ABD yapımı olduğu için hristiyanlara göre, incile göre yapılıcak tabi senin yaptığın yorum sadece cahil ve dik kafalı biri olduğunu gösterir filmdeki emek umurunda değil olabilir ama saygı duyman gerekiyor en azından

 • ISTER MÜSLÜMAN ISTER HIRISTIYAN HERKESIN DINI GÖRÜSÜ KENDISINE DEMIYORMUSUNUZ ALLAH HERSEYE KADIR ALLAH ISTEDIGI SEYI YAPAR BIZLER ALLAHI GÖRMEDEN ONA INNANIYORUZ DEMI NEDEN OLMASIN HAZ ISANIN ALLAH OGLU OLMASI ICIN ILAHIKI CINSEL BIR OLAYIN MI OLMASI LAZIM KI INSANI YARATICISI OLAN ALLAH HIC BIRSEY YAPMADAN INSANLIGI KURDU VE BIZLER ONUN ESERIYIZ NE DERSENIZ DEYIN BEN INANIYORUM KIM NE DÜSÜNÜRSE DÜSÜNSÜN BIZIM DIN DOGRUYSA O ZAMAN INCIL DE DOGRUDUR

 • Güzel bir film di emeği gecenlere tşklr.. filmi film gibi değilde çok bilirmiş gibi öyle değil böyle olmalıydı, gibi ahkam kesenlere bir susun be bir saygınız olsun. sizin yüzünüzden beşbin kitap okudum ateist oldum 40 yıllık ateistim.eğer islah edilecek biri varsa allah siz cahilleri islah etsin. İSA size göre musa size göre, nuh sizin istediğiniz gibi kızıldenizi yaran firavundan kaçan musa ve halkı size göre! sünnet sizde var kurban’ı sizin kitabınız yazdı. bir gerçek daha var kuran’dan önce 3.adet din ve peygamberleri gelmişti yani m.ö. ve araplar kabede 350 puta tapıyordu o da m.s.622 yıllarında hala dini iyi öğrenirseniz bu kitapta yazıyor dediğiniz şeylerin coğunu yahudilerin kutsal kitabında sizden çok evvel olduğunu’da öğreneceksiniz.. ALLAH o kitapları korumadı değiştirdiler! kuran’ıda koruma altına aldı kimse değiştiremedi. bir gün rica ediyorum.. inançlara saygılı DİNİ inacı içinizde yaşasanızda bizde film tadında seyretsek! esen kalınız..

 • Ali Baybars,
  Yorumun için sana teşekkür etmek istiyorum.
  İhlas Suresi’ni burada zikrettiğin için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
  Söylediklerine katılıyorum.

 • Arkadaşlar,
  Bu seri History Channel’in yaptığı The Bible yani İncil serisidir,Hristiyanların söylediği Yeni Ahit’te bulunan hikayeleri bir dizi haline getirmişler,zaten İslam’ı bilen arkadaşlarımıza ilginç gelmesi gayet doğal internette bu yaşananların Yüce Allah’ın kelamı olan Kuran-ı Kerim ile eşleşen yapımlarını da bulabilirsiniz.O yüzden aklınız bulanmasın.Keşke ciddi bir çalışma ile bu şekilde Kuran-ı Kerim serileri yapılsa.

  Zaten Hz.İsa(AS)’nın haşa yüce Allah’ın oğlu olduğuna dair söylemler Yeni Ahit’e eklenen notlar ile öne sürülmüştür.

  Yüce Allah İhlas Suresinde gereken cevabı veriyor zaten;

  Bismillâhirrahmanirrahim (Merhametli, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla)
  1.Kul hüvallâhü ahad.((Ey Muhammed!) De ki: O Allah’tır, bir tektir.)

  2.Allahü s-samed. (Allah samettir.(Her şey ona muhtaçtır; o, hiçbir şeye muhtaç değildir)

  3.Lem yelid ve lem yûled. (O, doğurmamış ve doğmamıştır.)

  4.Ve lem yekûn lehû küfüven ahad.(Hiçbir şey O’nun dengi ve benzeri değildir.)

 • Filmi güzel, fakat filmin içinde çok eksikler var, mesela çölde denendiği zaman iblise söylediği ayetler yok, vs vs

 • Muhteşem

 • film müslümanların bildiği HZ. İSA yı anlatmıyor. hristiyanlara göre yapılmış. açıkcası ilk parttan sonra izlemedim, çünkü ALLAHA ORTAK KOŞMA ÇOKTU. HAŞA ALLAH DOĞMADI DOĞURMADI. O TEKTİR VE EŞİ ORTAĞI YOKTUR. BU FİLM İSE BUNLARIN TAM TERSİNİ SÖYLÜYOR. ALLAH ISLAH ETSİN.

 • Evet çok çok güzel bir film .. İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM .. Kıyamet gününde Deccalı öldürücek Peygamber HZ.İSA s.a.v HER MÜSLİMAN kesinlikle izlemeli… DİN /IRK MESHEBİ yapmadan..

 • ELLERİNİZE SAĞLIK İZLEDİĞİM EN GÜZEL FİLM